Z badań opublikowanych w "British Medical Journal" wynika, że liczba zgonów związanych z wirusami obecnie związanymi ze zwierzętami może wzrosnąć dwunastokrotnie do roku 2050. Naukowcy zwracają uwagę na cztery wirusy, które mogą być przyczyną przyszłych pandemii. To Ebola i Marburg, SARS, Nipah oraz Machupo. Te wirusy, znane ze swojego groźnego potencjału, znajdują się na liście Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jako "choroby priorytetowe".
Ebola i Marburg
Ebola i Marburg to śmiertelne wirusy pochodzące od nietoperzy, charakteryzujące się wysoką zakaźnością i śmiertelnością. Według prof. Paula Huntera mają potencjał do szerzenia się, choć ich globalne rozprzestrzenianie się w najbliższej przyszłości wydaje się mało prawdopodobne. Na razie obserwuje się wzrost przypadków tych chorób w Afryce.
SARS
Zespół ciężkiego ostrego układu oddechowego (SARS), spowodowany przez koronawirusa podobnego do tego, który wywołał COVID-19, jest kolejnym potencjalnym sprawcą pandemii. SARS, przenoszony drogą kropelkową, pokazał swoją siłę w 2003 roku, kiedy bardzo szybko rozprzestrzenił się po wielu krajach.
Nipah
Profesor Hunter ostrzega również przed wirusem Nipah, który przenoszony jest przez nietoperze owocożerne i zwierzęta gospodarskie. Nipah atakuje mózg i może być śmiertelny w aż 75 proc. przypadków. Choć obecnie przenoszenie tego wirusa między ludźmi jest nieefektywne, istnieje obawa, że może to ulec zmianie.
Machupo
Machupo, znane jako "czarny tyfus" lub boliwijska gorączka krwotoczna, jest kolejnym wirusem, który może spowodować pandemię. Wirus przenoszony jest przez gryzonie, ma potencjał do przenoszenia się między ludźmi i może wywołać objawy podobne do wirusa Ebola.
Wniosek? Bądźmy czujni
W obliczu tych zagrożeń konieczne jest utrzymanie wysokiego poziomu czujności. Każdy z wymienionych wirusów stanowi potencjalne zagrożenie i może być przyczyną globalnej epidemii, więc ważne jest, aby naukowcy i systemy ochrony zdrowia na całym świecie były przygotowane na wyzwania, które mogą pojawić się w przyszłości.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.