Prawidłowe usuwanie kleszcza
Możemy je spotkać na łąkach, w lasach, parkach, ale i w przydomowych ogródkach. Gdy wbije się w skórę, należy szybko się go pozbyć, gdyż im dłużej ten pajęczak będzie przebywać w naszym ciele, tym większe ryzyko, że zarazi nas niebezpiecznymi patogenami. Do zakażenia bakteriami, które przyczyniają się do rozwoju boreliozy, dochodzi między 12 a 24 godzinami od wkłucia się pajęczaka w nasze ciało. Jeśli chodzi o odkleszczowe zapalenie mózgu – do zakażenia dochodzi niemal natychmiast.
Zobacz także: Domowy preparat na kleszcze
*Jak szybko pozbyć się kleszcza? *Po pierwsze warto mieć zawsze przy sobie urządzenie do usuwania tych pajęczaków. Kupisz je w każdej aptece. Podobnie jak mokrą chusteczkę, którą zdezynfekujesz miejsce ukąszenia.
Zobacz także: Nigdy nie usuwaj w ten sposób kleszcza!
O czym jeszcze należy pamiętać?
1. Do usuwania kleszcza nigdy nie stosuj masła, alkoholu, benzyny czy zmywacza do paznokci. Substancje te zwiększają ryzyko zakażenia bakteriami Borrelia.
2. Gdy kleszcz wbił się w trudno dostępne miejsce, poproś kogoś o pomoc.
3. Zachowaj spokój. Nie denerwuj się, gdy nie będziesz w stanie wyjąć kleszcza za pierwszym razem. Zazwyczaj do jego usunięcia potrzeba kilku prób, niektóre mogą być nieudane.
4. Po powrocie z łona natury oglądaj dokładnie swoje ciało. Zwróć uwagę na brzuch, miejsce pod kolanami, szyję, pachwiny, głowę i klatkę piersiową – te części ciała kleszcze lubią najbardziej i właśnie je najczęściej atakują.
5. Gdy wyjmiesz już kleszcza, zdezynfekuj miejsce maścią z zawartością jodu lub alkoholem.
6. W miejscu, w którym był kleszcz, możesz zauważyć zaczerwienienie. Obserwuj je. Jeśli zacznie się rozszerzać, nie będzie schodzić pomimo upływu czasu, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Może to być rumień – jeden z najbardziej charakterystycznych objawów boreliozy. Rumień może pojawić się w innych miejscach na ciele, dlatego nawet po wyjęciu kleszcza, uważnie obserwuj swoje ciało.
7. I pamiętaj, gdy boisz się lub nie wiesz, jak usunąć pajęczaka, zawsze możesz skonsultować się z lekarzem.
Zobacz także: Sezon na kleszcze w pełni. Szokujące zdjęcia z Warszawy
Jak prawidłowo usunąć kleszcza?
1. Najwygodniejszym urządzeniem do usuwania kleszczy jest pęseta.
2. Ustaw pęsetę prosto, bezpośrednio nad kleszczem.
3. Kleszcz musi być uchwycony jak najbliżej skóry. Postaraj się nie szczypać ciała kleszcza.
4. Wyciągnij kleszcza pionowo – jednym, pewnym ruchem.
5. Zdezynfekuj ranę.
Oprócz pęsety, kleszcza można usunąć kleszczkartą, specjalnym lassem lub palcami.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.