Upały, których bardzo często doświadczamy podczas letnich miesięcy, mogą wpływać niekorzystnie na nasze samopoczucie, nasilać objawy niektórych chorób lub wywoływać uciążliwe i niebezpieczne dolegliwości. Jedną z nich jest przegrzanie organizmu, czyli hipertermia.
O tym stanie można mówić w sytuacji, gdy nasze ciało ma zbyt wysoką temperaturę. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się dzieci, osoby starsze i ludzie, którzy wykonują ciężką fizyczną pracę na zewnątrz. Na hipertermię są narażone także osoby spożywające znaczne ilości alkoholu, zwłaszcza na słońcu.
Do objawów przegrzania możemy zaliczyć m.in.: rozgrzaną i suchą skórę, uczucie gorąca, nadmierne wydzielanie potu, przekrwienia na twarzy, zawroty i bóle głowy, mdłości, wymioty i ogólne osłabienie organizmu. U osób dotkniętych hipertermią mogą wystąpić również zaburzenia prawidłowego widzenia, a w skrajnych przypadkach nawet oparzenia I i II stopnia.
Stan przegrzania organizmu jest najczęściej spowodowany nadmierną ekspozycją ciała na promieniowanie słoneczne. Do takich sytuacji dochodzi zazwyczaj latem. Do przegrzania organizmu może dojść również, kiedy znajdujemy się w wilgotnym i dusznym pomieszczeniu lub bierzemy zbyt gorącą kąpiel. Zaburzenie procesów termoregulacyjnych w organizmie mogą powodować też czynniki zewnętrzne, czyli zażywania leków moczopędnych, przeciwhistaminowych, antydepresyjnych oraz preparatów medycznych rozszerzających naczynia.
Takie choroby jak nadczynność tarczycy, cukrzyca i choroby serca także podnoszą ryzyko wystąpienia hipertermii. Pamiętajmy, że hipertermia może w rezultacie prowadzić do udaru cieplnego, utarty przytomności i poważnych zaburzeń kardiologicznych, dlatego żadnych ze wspomnianych wcześniej objawów nie wolno bagatelizować.
Osobę poszkodowaną należy jak najszybciej przetransportować w chłodne, zacienione i przewiewne miejsce. Ciało pacjenta powinno się schłodzić za pomocą okładów i regularnie podawać mu małe porcje zimnej wody. Jeśli symptomy nie ustąpi, wtedy najlepiej zadzwonić na pogotowie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.