Poszczególne części kurczaka różnią się od siebie - mają inny kolor i inne właściwości prozdrowotne. Dlatego warto dowiedzieć się, o czym świadczy ciemny lub jasny kolor drobiu.
- Ciemne mięso, które znajdziemy w nogach, udach i podudziach jest bogate w mioglobinę - białko odpowiedzialne za przechowywanie tlenu w mięśniach, który jest niezbędny podczas ich pracy. Im więcej mioglobiny w mięśniach, tym mięso staje się ciemniejsze i bardziej bogate w wartości odżywcze. Ponieważ kury są nielotami i do poruszania się używają nóg, ich mięso w tych rejonach jest znacznie ciemniejsze niż w innych częściach ciała. To jest podstawowa różnica. Części dolne kurczaka są zdrowe i nie powinniśmy się obawiać ciemniejszego koloru- wyjaśniła w rozmowie z WP abcZdrowie dr Krystyna Pogoń.
Poza tym dolne partie kur mają więcej kalorii niż podudzia. Najmniej kalorii dostarczamy do naszego organizmu, jedząc filety piersi z kurczaka. Ekspertka dodaje, że mięso o jasnym zabarwieniu nie ma w sobie mioglobiny i ma niewielką zawartość cholesterolu.
Po tę część kurczaka powinny sięgać szczególnie osoby borykające się z dolegliwościami przewodu pokarmowego i chcące pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Osoby, które nie muszą martwić się nadprogramowymi kilogramami, mogą spożywać każdą część kurczaka.
Ciemne mięso z kurczaka ma w sobie więcej tłuszczu, za to jest bogatym źródłem żelaza. Odpowiednie stężenie tego cennego pierwiastka w organizmie zapobiega rozwojowi anemii i poprawia koncentrację. Niedobór żelaza może przyczynić się do szybszego męczenia się i problemów w nauce, a także zmniejszać aktywność i obniżać efektywność wykonywanej przez nas pracy. Warto wspomnieć, że w kurczaku znajdziemy również sporo cennego białka i witamin z grupy B oraz witaminę A, C, D, potas, sód, magnez, wapń i fosfor.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.