W kaszy znajdziemy znaczne ilości błonnika, który wpływa korzystnie na pracę naszych jelit. Odpowiednie ilości włókna pokarmowego dostarczane do organizmu poprawiają perystaltykę jelit, dzięki czemu regulują rytm wypróżnień i zapobiega zaparciom. Poza tym błonnik zmniejsza ryzyko rozwoju raka okrężnicy.
Kasza zawiera również m.in.: witaminy z grupy B, witaminę E, potas, żelazo, mangan, cynk, magnez, miedź i białko. Wprawdzie kasze są dosyć kaloryczne, co nie oznacza jednak, że nie mogą jeść ich osoby borykające się z nadwagą i otyłością Bez tuczących dodatków takich jak sosy z dodatkiem śmietany, tłuste mięso czy skwarki, kasza nie zafunduje nam nadprogramowych kilogramów.
Warto dowiedzieć się, czym charakteryzują się poszczególne odmiany kasz. Kasza gryczana to bogate źródło białka i kwasu foliowego. Ten rodzaj kaszy lekarze polecają szczególnie pacjentom z dolegliwościami jelitowymi. To właśnie ją uznaje się, że najzdrowszą.
Z kolei kasza jaglana wyróżnia się żółtą barwą i słodkim posmakiem. Poza białkiem znajdziemy w niej lecytynę i krzemionkę. Stała obecność kaszy jaglanej w naszym menu pomaga złagodzić objawy alergii i niedokrwistości, a także poprawia kondycję naszych kości.
Kolejna popularna odmiana to kasza jęczmienna, najlepsze źródło witaminy PP, która ma w sobie sporo rozpuszczalnego błonnika.
Jeżeli chcemy rozpocząć dzień od zdrowego posiłku, to idealnym wyborem będzie kuskus. Jest skarbnicą węglowodanów białka, żelaza i witaminy B1.
Osoby mające problem z trzustką i często skarżą się na stany gorączkę i stany podgorączkowe powinny sięgnąć po kaszę mannę. Zawiera jod, skrobię i jest lekkostrawna.
Do codziennego jadłospisu warto włączyć również kaszę kukurydzianą. Ten produkt jest bogaty w cenne nienasycone kwasy tłuszczowe i chroni organizm przed rozwojem miażdżycy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.