Czosnek niedźwiedzi — obostrzenia
Czosnek niedźwiedzi rośnie na leśnych obszarach południowej Polski i jest gatunkiem objętym częściową ochroną. Jego legalne zbieranie możliwe jest w trzech województwach (śląskim, małopolskim i podkarpackim) wyłącznie po otrzymaniu zezwolenia od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Zrywanie czosnku niedźwiedziego bez takiego zezwolenia wiąże się z możliwością otrzymania kary grzywny opiewającej na 5 tys. zł.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Można jednak kupić go w sklepie lub zasadzić we własnym ogródku. Ta druga opcja jest niewątpliwie korzystna — czosnek niedźwiedzi jest naturalnym środkiem odstraszającym szkodniki, więc zasadzenie go w ogrodzie może nam zaoszczędzić sporo pracy.
Zalety czosnku niedźwiedziego
Czosnek niedźwiedzi jest znany ze swoich właściwości antybakteryjnych, antybiotycznych i przeciwwirusowych. Zawiera witaminy A i C, wapń, żelazo, fosfor, sód i miedź. Jest również bogaty w związki siarki organicznej, związki fenolowe, glikozydy steroidowe, lektyny i inne aminokwasy, które wpływają na wartość odżywczą czosnku
Badania wykazały, że pomaga obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszając w ten sposób ryzyko udaru i chorób serca. I chociaż "zwykły czosnek" też ma tę zaletę, to czosnek niedźwiedzi jest od niego w tej kwestii skuteczniejszy.
Co więcej, czosnek niedźwiedzi łagodzi objawy przeziębienia i doskonale wpływa na trawienie — poprawia apetyt, przywraca równowagę mikroflory jelitowej, niweluje wzdęcia, skurcze, zaparcia i inne problemy żołądkowe. Wspomaga też wydzielanie żółci, a więc wpływa korzystnie na problemy z pęcherzykiem żółciowym i wątrobą.
Jak używać czosnku niedźwiedziego?
Czosnek niedźwiedzi ma intensywny smak i aromat, który może wzbogacić niemal każdą potrawę. Świetnie sprawdzi się jako:
- element sałatek (na surowo),
- główny składnik domowego pesto (wystarczy zmiksować liście czosnku niedźwiedziego z orzeszkami piniowymi, parmezanem i oliwą z oliwek),
- rodzaj przyprawy do zupy,
- dodatek do risotto,
- urozmaicenie potraw jajecznych,
- dodatek do masła, śmietany lub serka śmietankowego.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.