W barszczu czerwonym znajdziemy cenne dla organizmu elementy takie jak witamina C, witaminy z grupy B oraz potas, żelazo, wapń i mangan. Zakwas buraczany jest naturalnym probiotykiem, który podnosi naszą odporność na infekcje. Dlatego powinniśmy go spożywać szczególnie podczas sezonu jesienno-zimowym.
Ze względu na spore ilości żelaza osoby cierpiące na niedokrwistość powinny regularnie sięgać po tę zupę. Sok z czerwonych jest nie tylko naturalnym lekiem na anemię, polecany jest również cukrzykom. Barszcz reguluje stężenie glukozy we krwi i nie dostarcza do organizmu zbędnej ilości kalorii.
Azotany obecne w burakach obniżają zbyt wysokie ciśnienie tętnicze. Pacjenci z nadciśnieniem zdecydowanie powinni włączyć na stałe tę potrawę do codziennego jadłospisu.
Za czerwony kolor barszczu odpowiada betaina. Ten naturalny barwnik jest silnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu opóźnia proces starzenia się organizmu, niszczy szkodliwe wolne rodniki i zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych. Ponadto betaina wpływa korzystnie na pracę wątroby, nerek, układu krążenia oraz na kondycję naszej skóry włosów i paznokci.
Zupa z buraków zadba też o równowagę kwasowo-zasadową naszego organizmu chroniąc go przed zakwaszeniem. Nadmiar kwaśnych substancji w naszym ciele powoduje m.in. bóle głowy i stawów, zmęczenie i senność. Spożywając regularnie czerwony barszcz, unikniemy tego rodzaju dolegliwości.
Czytaj też: Mało znany produkt. Włącz do diety
Czytaj też: To groźny niedobór. Objawy pojawiają się nocą
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.