Rukola
- Sałata jest niskokalorycznym pokarmem o dużej zawartości składników odżywczych i przeciwutleniaczy. Do moich ulubionych należy rukola, którą cenię za pieprzny smak - mówi dr Klodas, założycielka edukacyjnej inicjatywy American College of Cardiology i autorka książki "Slay the Giant: The Power of Prevention in Defeating Heart Disease".
Kardiolog przypomina, że rukola jest bogata w witaminę C, kwas foliowy oraz potas i pomaga w utrzymaniu zdrowia układu krążenia.
Zobacz także: Jeden z objawów zawału serca. Zauważysz go na skórze
Pieczone buraki
Pieczone buraki zawierają składniki obniżające ciśnienie krwi, są też bogate w błonnik i przeciwutleniacze. Można je kupić już gotowe do spożycia – mówi lekarka. Poleca spożywanie plasterków buraków w towarzystwie wspomnianej wyżej rukoli, koziego sera, cytryny i oliwy z oliwek.
Jogurt grecki (0 proc. tłuszczu lub o niskiej zawartości tłuszczu)
Jogurt jest źródłem korzystnych dla zdrowia probiotyków, które wspierają mikrobiom jelitowy.
Ten mikrobiom jest bardzo ważny dla zdrowia układu krążenia. Jem więc jogurt codziennie na śniadanie, zwłaszcza że oprócz probiotyków zawiera białko i wapń - wyjaśnia dr Klodas.
Ser kozi
Dr Klodas lubi posypywać sałatki kozim serem, by urozmaicić smak i konsystencję dania.
Ser kozi ma mniej tłuszczów nasyconych i mniej sodu niż wiele innych serów. Minerały, takie jak miedź i magnez, występują w większych proporcjach w serze kozim niż krowim - tłumaczy swój wybór.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Marchew i seler
Lekarka zawsze ma pod ręką surową marchewkę i seler, ponieważ są to warzywa, które świetnie komponują się z hummusem lub zupami.
Marchew zawiera witaminę A, natomiast seler zawiera potas. Oba te warzywa mają sporo błonnika i przeciwutleniaczy - mówi.
Kalafior, brokuły i szparagi
Kalafior, brokuły i szparagi zawierają wysoki poziom steroli roślinnych - związków, które pomagają organizmowi blokować wchłanianie LDL (złego) cholesterolu, a tym samym pomagają obniżyć jego poziom. Nie może więc ich zabraknąć w diecie osób dbających o zdrowie serca.
Zioła: kolendra, koper, rozmaryn, tymianek
Zioła to świetny sposób na ulepszenie smaku bez dodatku sodu – mówi dr Klodas. Prywatnie jest największą fanką kolendry, którą uwielbia dodawać do sałatek z awokado i gulaszu z fasoli. Do ziemniaków stosuje na ogół rozmaryn lub koperek.
Jagody, maliny, truskawki
Owoce jagodowe są wypełnione przeciwutleniaczami i bardzo zdrowe dla serca. Kardiolożka zazwyczaj dodaje je do porannej porcji jogurtu.
Masło orzechowe
Wśród zalet masła orzechowego znajduje się wysoka zawartość białka i jednonienasyconych tłuszczów, obecność witaminy E i przeciwutleniaczy - wyjaśnia dr Klodas. Świetnie smakuje na tostach, w jogurcie lub jako dip do selera.
Warto jednak pamiętać, by wybierać masło orzechowe bez dodatku soli i cukru.
Jajka
Kardiolog uważa, że jajka zostały niegdyś "niesprawiedliwie oczernione".
Jajka zawierają pełnowartościowe białko, mnóstwo witamin i minerałów i niezbędną cholinę, która pomaga w funkcjonowaniu mózgu i układu nerwowego – dodaje.
Hummus
Hummus to bogaty w białko, błonnik, żelazo, kwas foliowy, cynk i potas dip z ciecierzycy. Obniża poziom złego cholesterolu i reguluje poziom cukru we krwi - mówi dr Klodas.
Świetnie smakuje jako dodatek do warzyw i kanapek.
Łosoś
Uwielbiam łososia, również wędzonego. Łosoś jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3, obniża poziom złego cholesterolu i trójglicerydów, zwiększa poziom dobrego cholesterolu i działa przeciwzapalnie – tłumaczy dr Klodas.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.