Korzeń buraka zawiera witaminy C, B1, kwas foliowy, witaminę A oraz beta-karoten. Znajdziemy w nim również składniki mineralne - wapń, potas, mangan, magnez, miedź, fluor oraz sód.
Wpływ na układ krążenia
Buraki są źródłem naturalnych azotanów, które w organizmie przekształcają się w tlenek azotu. Tlenek azotu ma zdolność rozszerzania naczyń krwionośnych, a zatem może przyczynić się do obniżenia ciśnienia krwi i zmniejszenia obciążenia serca.
Badania wykazały, że regularne spożywanie soku z buraków przez okres od 2 do 56 dni może obniżać ciśnienie tętnicze skurczowe średnio o 3,55 mmHg i ciśnienie rozkurczowe o 1,32 mmHg. Efekt ten jest obserwowany zarówno u osób z nadciśnieniem, jak i tych z prawidłowym ciśnieniem krwi.
Działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne
Betalainy, flawonoidy i polifenole obecne w burakach działają przeciwutleniająco i przeciwzapalnie. Mogą również wpływać na funkcję śródbłonka naczyń krwionośnych i ciśnienie tętnicze.
Witamina C uzupełnia przeciwzapalne właściwości buraka poprzez wzmacnianie układu odpornościowego.
Rola potasu
Potas zawarty w burakach odgrywa ważną rolę w regulacji gospodarki wodnej organizmu, wspiera prawidłowe funkcjonowanie mięśni (w tym serca), pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko powstawania kamieni nerkowych oraz rozwoju osteoporozy.
Potas wspomaga również transport glukozy do komórek, co sprzyja stabilnemu poziomowi cukru we krwi. Jest to szczególnie ważne dla osób z cukrzycą oraz dla tych, którzy chcą zapobiegać tym zaburzeniom.
Wpływ na układ pokarmowy
Buraki są niskokalorycznym i bogatym źródłem błonnika, który wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego. Błonnik odpowiada za uczucie sytości, pomaga w regulacji rytmu wypróżnień i promuje wzrost korzystnej mikroflory jelitowej. Sprzyja też odchudzaniu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.