Certyfikaty zrównoważonego rybołówstwa
Od wielu lat polscy konsumenci mogą kupować ryby pochodzące ze zrównoważonych połowów, które oznaczone są m.in. niebieskim certyfikatem Standardu Zrównoważonego Rybołówstwa MSC (Marine Stewardship Council), stanowiącym gwarancję pochodzenia produktu ze stabilnego i dobrze zarządzanego źródła.
Na skutek zmian klimatycznych i braku odpowiednich działań politycznych sytuacja środowiskowa ryb zmienia się dynamiczniej niż kiedykolwiek, a certyfikaty MSC są coraz częściej zawieszane.
4 ryby, które możesz jeść bez wyrzutów sumienia
Choć za rok sytuacja może wyglądać inaczej, aktualnie amerykańska organizacja pozarządowa Seafood Watch zaleca pożywanie poniższych ryb.
Makrela atlantycka
Ten gatunek ryby dość szybko rośnie i się rozmnaża, może więc zasilić większe ilości połowów. Sprzęt uzyskany do jej pozyskania jest wydajny i najprawdopodobniej nie spowoduje poważnego zniszczenia siedlisk ryb.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dziki łosoś z Alaski
Zawiera stosunkowo niską zawartość zanieczyszczeń, w tym rakotwórczej rtęci i ołowiu. Łowiska są bardzo dobrze monitorowane – specjaliści wysyłani są osobiście do ujść rzek, by policzyć, ile dzikich ryb wraca na tarło. Jeśli liczba ta zacznie się zmniejszać, łowisko jest zamykane.
Dziko żyjące sardynki
Malutkie sardynki są źródłem witaminy D oraz wapnia i dawno już trafiły na listę tzw. superfoods. Kilkanaście lat temu alarmowano, że nadmierna eksploatacja łowisk spowodowała zmniejszenie się liczebności tych ryb o 90 proc. Sardynki szybko się jednak rozmnażają i dziś już wracają do gry.
Zobacz także: Królewska ryba. Jest dużo lepsza niż łosoś, ma mało ości
Pstrąg tęczowy
To ryba, która oferuje szereg składników odżywczych i zapewnia więcej niż dzienną dawkę witaminy B12! Organizacja Seafood Watch zaleca kupowanie pstrąga jeziorowego złowionego w Wielkich Jeziorach, w szczególności w wodach jeziora Superior w stanie Michigan i Minnesota.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.