Awokado, nazywane również smaczliwką, jest świetnym dodatkiem do kanapek, jajecznicy, past, ryżu, dań mięsnych i wielu innych. Poza tym, że ten znany od wielu wieków zielony owoc świetnie sprawdza się w kuchni, posiada również szerokie spektrum prozdrowotnych walorów. W awokado znajdziemy m.in. witaminy A, C, E i K, witaminy z grupy B, żelazo, potas, fosfor, wapń, miedź, cynk czy mangan.
Zdaniem ekspertów żywieniowych, warto włączyć do swojego codziennego menu olej z awokado. Ten produkt pobudza metabolizm, jest lekkostrawny i niskokaloryczny. Dodając go do ulubionych dań, nie zafundujemy sobie dodatkowych kilogramów. Poza tym regularne sięganie po ten owoc pomaga obniżyć zbyt wysokie stężenie cholesterolu we krwi, które zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu.
Zawarte w nim tłuszcze nienasycone podnoszą również dobrą frakcję HDL. Kolejną zaletą mikstury na bazie awokado jest niski indeks glikemiczny. Dzięki temu powoduje wolniejszy i niższy wzrost glikemii, dlatego jest polecane pacjentom z insulinoopornością i cukrzycą. W awokado znajdziemy także antyoksydanty, które chronią nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, rozwojem komórek nowotworowych oraz opóźniają proces starzenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...
Olej z awokado usprawnia pracę układu nerwowego i oddechowego, wpływa pozytywnie na działanie narządu wzroku, a także wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwalergiczne. Regularne spożywanie może poprawić kondycję naszej skóry, włosów i paznokci. Olej z awokado powinny włączyć do swojej diety szczególnie osoby cierpiące z powodu schorzeń reumatycznych, problemów dermatologicznych czy krwawiących dziąseł.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.