Co to jest ajran?
Ajran (ayran) można zamówić w restauracji, kupić w sklepie spożywczym, a nawet przygotować samodzielnie w domu. Ta popularna turecka mikstura wyróżnia się lekko kwaśnym, a czasem słonym smakiem. Najczęściej jest podawany na zimno z pianką na powierzchni i doskonale sprawdza się podczas najcieplejszych dni w roku, ale warto go spożywać również zimną. Ponadto jest doskonałym dodatkiem do kebabów i innych ciężkostrawnych i tłustych potraw.
Zobacz także: Zaostrza stany zapalne stawów. Nie dla każdego
Mieszkańcy kraju, z którego pochodzi Ajran, uważają, że jest to jeden z najzdrowszych napojów na świecie. Poza walorami smakowymi wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości, które zawdzięcza zawartości takich cennych składników jak witamina A i D, witaminy należące do grupy B, sód, wapń oraz białko i żywe kultury bakterii. Spożywając ajran, skutecznie ugasimy pragnienie, uzupełnimy poziom elektrolitów i podniesiemy odporność naszego organizmu na wirusowe i bakteryjne infekcje.
Jest niskokaloryczny, więc poleca się go osobom borykającym się z nadwagą i otyłością, które chcą pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Wpływa korzystnie na pracę układu pokarmowego - zwiększa ilość wartościowych drobnoustrojów w jelitach, przyspiesza ich perystaltykę, zapobiega biegunkom i poprawia trawienie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pomaga również obniżyć zbyt wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom złego cholesterolu LDL we krwi, który zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu. Ajran wzmacnia kondycję mózgu i serca oraz wpływa pozytywnie na układ kostny, chroniąc tym samym przed osteoporozą.
Jak samodzielnie przyrządzić ajran?
Ajran - Składniki:
- 400 ml jogurtu greckiego.
- 500 ml wody mineralnej (2 szklanki).
Ajran - sposób przygotowania:
Wszystkie składniki podane w przepisie miksujemy ze sobą za pomocą blendera do momentu, kiedy powstanie piana. Ajran najlepiej spożywać tuż po przygotowaniu. Żeby podnieść smakowe walory i zwiększyć dobroczynne działanie napoju, warto dodać do niego liście mięty oraz skórkę lub sok z limonki. Niektórzy dodają do niego sól.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.