Olej przygotowany na bazie awokado jest powszechnie uważany za jeden z najzdrowszych rodzajów tłuszczu na świecie. Produkuje się go w Meksyku, USA, Nowej Zelandii, RPA i Izraelu. Warto wiedzieć, że zdecydowanie zdrowszy jest olej nierafinowany, który charakteryzuje się ciemnym zielono-brunatnym kolorem i smakiem przypomina migdały i masło.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ma niską temperaturę dymienia, więc nie nadaje się do smażenia, za to doskonale sprawdza się jako dodatek do sałatek, marynat, pieczonych warzyw, sosów czy makaronów. Olej z awokado zawiera takie cenne dla naszego zdrowia składniki jak witamina A, D i E, witaminy z grupy B, luteina i kwas oleinowy. Usprawnia pracę układu sercowo-naczyniowego, pomagając obniżyć ciśnienie tętnicze i wyregulować poziom cholesterolu całkowitego w organizmie.
Lekarze od dawna ostrzegają, że zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu LDL w krwiobiegu jest jednym z głównych czynników rozwoju miażdżycy, ataku mięśnia sercowego, udaru mózgu i choroby niedokrwiennej serca. Olej z awokado wykazuje również właściwości przeciwutleniające, dzięki którym chroni nasz organizm przed szkodliwym działaniem nadmiaru wolnych rodników i rozwojem komórek nowotworowych.
Poza tym antyoksydanty spowalniają proces starzenia. Substancje obecne w tym zdrowym oleju wpływają także korzystnie na kondycję naszych włosów, skóry i narządu wzroku. Olej z awokado sprawdza się przy leczeniu artretyzmu, redukując bóle i sztywnienie stawów. Powinny po niego sięgać osoby cierpiące z powodu łuszczycy oraz chorób dziąseł i przyzębia. Ze względu na zawartość fitosteroli olej z awokado znajduje swoje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w kosmetyce. Jest używany podczas produkcji kremów, olejków i mydeł.