Właściwości zdrowotne rokitnika
Rokitnik zawiera nawet dziesięciokrotnie więcej witaminy C niż cytryna, jest bogaty w witaminy E, A, K i B oraz żelazo, miedź, mangan i selen.
Czytaj także: Gorszy niż kokaina? Polscy naukowcy ostrzegają
Jego regularne spożywanie może przyczynić się do poprawy odporności, wspomaga zdrowie serca i układu krążenia oraz wpływa korzystnie na pracę układu trawiennego.
Dzięki dużej zawartości błonnika pomaga w utrzymaniu prawidłowej perystaltyki jelit, a tym samym wspomaga proces odchudzania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zastosowanie w kuchni
To owoc uniwersalny, który sprawdza się zarówno w daniach słodkich, jak i wytrawnych. Można go dodawać do porannych koktajli, owsianek, sałatek owocowych, deserów i sosów do mięs.
Jest doskonałym dodatkiem do herbaty — podnosi jej walory smakowe i dodaje jej zdrowotnych właściwości. Wielu smakoszy docenia również domowe przetwory z rokitnika — dżemy, nalewki i syropy.
Czytaj także: Objaw przedawkowania ibuprofenu. Widać na stopach
Przepis na sałatkę z rokitnika, jabłek i orzechów
Składniki:
- 2 średnie jabłka,
- 1 szklanka świeżych owoców rokitnika,
- 1 szklanka orzechów włoskich,
- 1 główka sałaty rzymskiej,
- 2 łyżki miodu,
- sok z 1 cytryny,
- szczypta soli.
Sałatę umyj, osusz i podziel na mniejsze kawałki. Przełóż do dużej miski. Jabłka umyj, usuń gniazda nasienne i pokrój w cienkie plastry. Dodaj do sałaty wraz z owocami rokitnika.
Orzechy włoskie rozdrobnij i upraż na suchej patelni (aż zaczną pachnieć).
W małej miseczce przygotuj dressing: wymieszaj miód, sok z cytryny i szczyptę soli. Powstały sos rozlej na sałatkę, dodaj uprażone orzechy i delikatnie wymieszaj, aby wszystko dobrze się połączyło.
Można zajadać!
Czytaj także: Usuwa złogi z jelit. Chroni przed miażdżycą i zawałem
Rokitnik w kosmetyce
Rokitnik jest nie tylko składnikiem spożywczy, ale również kosmetycznym. Olej z rokitnika, bogaty w witaminy i kwasy tłuszczowe, nawilża, regeneruje i chroni skórę. Jest polecany szczególnie do pielęgnacji cery suchej, wrażliwej, dojrzałej i "z problemami".
Stosowany regularnie, olej z rokitnika może przyczynić się do zwiększenia jędrności i elastyczności skóry, spłycenia drobnych zmarszczek, a także poprawy kolorytu cery. Rokitnik jest również stosowany w kosmetykach do włosów. Regeneruje je, nadaje im blasku i sprężystości.
Gdzie rośnie rokitnik?
Krzewy rokitnika rosną w Polsce, należy jednak pamiętać, że znajdują się pod częściową ochroną. Nie można zbierać owoców, które dziko rosną w Pieninach i nad Bałtykiem.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.