Jeżeli chcemy schudnąć lub utrzymać prawidłową wagę, powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę na to, co jemy. W tym celu należy zrezygnować z żywności wysokoprzetworzonej i włączyć do diety tzw. produkty fit. Zamiast między posiłkami sięgać po fast foody czy podjadać słodycze zawierające cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy, zdecydowanie lepiej skorzystać ze smakowych i prozdrowotnych walorów pestek dyni, orzechów włoskich, nerkowców, migdałów i ziaren słonecznika.
Zobacz także: Tylko cztery składniki. Tak obniżysz cholesterol
Wprawdzie należą do kalorycznych produktów, ale mogą odchudzać, bo zawierają kwasy wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Udowodniono, że kwasy omega-3 dosłownie wypłukują cholesterol z tętnic. Swoje dobroczynne działanie ujawnia tu głównie kwas EPA, który przeciwdziała miażdżycy. Tego rodzaju substancje powinny występować w diecie osoby, która chce zadbać o swoje zdrowie.
Poza tym, w orzechach znajdziemy cenną witaminę E, magnez, żelazo, cynk, potas, fosfor oraz związki fenolowe, wykazujące właściwości przeciwutleniające. Obecne w nich antyoksydanty chronią nas przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i rozwojem komórek nowotworowych, a także opóźniają proces starzenia się organizmu.
Zdrowszą alternatywą dla bezwartościowych przekąsek są również owoce i warzywa. Warto mieć je pod ręką zwłaszcza kiedy przebywamy się poza domem. Zawarty w nich błonnik poprawia perystaltykę jelit, reguluje rytm wypróżnień, wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu pokarmowego i daje nam na długo uczucie sytości. Ponadto włókno pokarmowe pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu LDL w krwiobiegu. Zaburzona równowaga profilu lipidowego może w efekcie doprowadzić do rozwoju miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu.
Królem przysmaków jest pesto, które reguluje profil lipidowy w organizmie. Wspiera pracę serca, chroniąc je przed chorobami i schorzeniami układu sercowo-naczyniowego.
Jeśli zależy nam na zdrowiu i smukłej sylwetce, powinniśmy unikać żywności o wysokim indeksie glikemicznym. Z białego pieczywa, gotowych dań, słodyczy i wyrobów garmażeryjnych powinni zrezygnować zwłaszcza pacjenci z hipoglikemią reaktywną, cukrzycą i insulioopornością.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.