Polskie piekarnie produkują niezliczone rodzaje chleba. W sklepach można znaleźć pieczywo z mąki pszennej, żytniej, orkiszowej, owsianej, jaglanej, kukurydzianej lub mieszanej. Do tego rodzaju produktów często dodaje się m.in.: ziarna słonecznika, pestki dyni, czarnuszkę, sezam czy suszone owoce.
Wybór jest naprawdę ogromny i każdy miłośnik pieczywa z pewnością znajdzie coś dla siebie. Nie zawsze jednak walory smakowe wyrobu piekarniczego, który chcemy zjeść na śniadanie, pokrywają się z jego właściwościami prozdrowotnymi.
Pieczywo pszenne jest wyrabiane z ciemnej lub jasnej mąki pszennej. Z kolei do produkcji pieczywa żytniego używa się jasnej lub ciemnej mąki żytniej na zakwasie oraz drożdży piekarniczych prasowanych. W pieczywie mieszanym znajduje się mąka, żytnia, pszenna, orkiszowa, drożdże lub drożdże z zakwasu. Do tego rodzaju chleba często dodawana jest sól.
Do pieczywa pszennego możemy zaliczyć takie produkty jak: chleb pszenny, pszenny razowy, graham, kajzerki, bagietki francuskie i rogale. Tego typu pieczywo nie należy do najzdrowszych, ze względu na wysoki indeks glikemiczny. Podnosi poziom cukru we krwi, powoduje szybki spadek energii, wzmożone łaknienie i zwiększa ryzyko rozwoju nadwagi, otyłości i cukrzycy.
Zamiast białego pieczywa zdecydowanie lepiej wybrać chleb razowy. Jest bogaty w witaminy z grupy B, błonnik pokarmowy, witaminę E, magnez, wapń, fosfor i żelazo. Poza tym ma niski indeks glikemiczny, na długo daje uczucie sytości, wpływa korzystnie na prawidłową pracę naszych jelit i oczyszcza organizm ze złogów pokarmowych. Jeśli chcemy zdrowo zacząć dzień, na śniadanie wybierzmy tę odmianę chleba.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.