Nie od dzisiaj wiadomo, że wieloletnie palenie papierosów sprzyja zachorowaniu na raka płuc. Lekarze ostrzegają, że bierne wdychanie dymu pochodzącego z wyrobów tytoniowych również przyczynia się do jego rozwoju.
Jak wynika z badań statystycznych na ten groźny nowotwór co roku zapada ponad 20 tys. Polaków. Rak płuca jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów złośliwych w Polsce.
Chcąc zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia raka płuc należy nie tylko rzucić palenie, ale również włączyć do swojej diety niektóre produkty spożywcze bogate w przeciwutleniacze. Jednym z nich jest sok wyprodukowany na bazie owoców o nazwie sarunashi, które są znane również jako minikiwi lub "odporne" kiwi.
Prof. Sakae Arimoto-Kobayashi z Uniwersytetu Okayama wraz ze swoim zespołem naukowym postanowili wziąć pod lupę właściwości tego napoju. W tym celu japońscy naukowcy podawali myszom kancerogenny związek o nazwie NKK, którzy znajdziemy m.in. w papierosach, wywołując tym samym u zwierząt raka płuc. Potem część badanych gryzoni otrzymywała miksturę z minikiwi. Po zakończeniu eksperymentu okazało się, że w tej grupie myszy zmniejszyła się ilość guzów nowotworowych.
Zdaniem naukowców swoje działanie antynowotworowe sarunashi zawdzięcza zawartości izokwercetyny (isoQ), która jest silnym antyoksydantem. Doszli do wniosku, że isoQ pomaga naprawić uszkodzone DNA oraz blokuje aktywność białka, które w największym stopniu odpowiada za rozwój komórek rakowych.
Niezwykłe właściwości tych owoców potwierdziły również wyniki wcześniejszych badań przeprowadzone na organizmach zwierząt. Udowodniono wówczas, że minikiwi jest w stanie zahamować mutagenezę, przeciwdziałać stanom zapalnym, a także wspomaga leczenie nowotworu skóry.