W ryżu znajdziemy takie cenne elementy jak potas, żelazo, cynk, magnez, witaminy z grupy B, witaminę E, błonnik, białko i aminokwasy egzogenne. W sumie jest aż 25 gatunków ryżu, z czego tylko dwa są uprawiane (afrykański i siewny/azjatycki). Pod względem długości ziaren, ryż możemy podzielić na długoziarnisty, średnioziarnisty i krótkoziarnisty. Ziarna ryżu różnią się między sobą również kolorami (białe, czarne, czerwone i brązowe).
Spożywając ryż, dostarczamy do naszego organizmu odpowiednią dawkę energii i wzmacniamy nasze mięśnie. Po ten produkt powinny regularnie sięgać osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze.
Najmniej walorów odżywczych ma biała odmiana ryżu, natomiast najzdrowszy jest ryż brązowy, ponieważ zawiera najwięcej błonnika. Włókno pokarmowe wpływa korzystnie na pracę naszych jelit, przedłuża uczucie sytości, przez co pomaga szybciej pozbyć się nadprogramowych kilogramów.
Odmiany pełnoziarniste zmniejszają również ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 i insulinooporności. Kolejnym produktem, obok którego nie można przejść obojętnie, jest ryż czerwony. Występują w nim przeciwutleniacze, które chronią nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i zachorowaniem na raka. Ponadto czerwony ryż obniża zbyt wysoki poziom złego cholesterolu LDL i trójglicerydów we krwi.
Warto jednak mieć świadomość, że ryż może zawierać arsen, który w nadmiernych ilościach może przyczyniać się do rozwoju raka płuc i chorób układu sercowo-naczyniowego. Najmniej tego szkodliwego pierwiastka znajduje się w ryżu białym, jaśminowym i basanti, a najwięcej w ryżu brązowym.