Mąka ryżowa
Ten rodzaj mąki można przygotować samodzielnie. Należy zmielić nasiona brązowego ryżu za pomocą młynka do kawy lub blendera. W mące ryżowej znajdziemy sporo cennego błonnika pokarmowego, a także witaminy z grupy B, fosfor, potas, cynk, mangan, sód, magnez i żelazo. Jest to produkt, który nie zawiera dużej liczby kalorii, ma niski indeks glikemiczny. Poza tym pomaga obniżyć cholesterol, dzięki czemu zmniejsza ryzyko miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu.
Zobacz także: Działa jak alkohol. To dlatego szybciej się starzejesz
Mąka sojowa
Mąki na bazie zmielonych nasion soi występują w sklepach w dwóch wersjach. Odtłuszczoną robi się z płatków sojowych. Z kolei pełnotłusta powstaje z całych ziaren soi, ma bardziej wyczuwalny aromat, ciemniejszy kolor, zawiera 40 proc. tłuszczu i nie ma w sobie glutenu. W mące sojowej występują izoflawony, które pomagają przy objawach menopauzy, takich jak nocne poty i uderzenia gorąca.
Mąka amarantusowa
Mąkę z amarantusa możemy śmiało mieszać z innymi rodzajami. Nie zawiera glutenu, za to jest bogatym źródłem białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Właściwości antyhistaminowe sprawiają, że mogą po nią sięgać osoby uczulone na pyłki i borykające się alergiami pokarmowymi.
Mąka orkiszowa
Tego typu mąka ma w swoim składzie gluten, więc doskonale nadaje się do pieczenia chleba i ciasta. Mąka orkiszowa zawiera tiaminę, ryboflawinę, niacynę, mangan, miedź i tryptofan. Wpływa korzystnie na układ nerwowy.
Mąka kukurydziana
W mące z kukurydzy znajdują się takie cenne elementy jak żelazo, cynk, magnez, witamina A i E oraz witaminy z grupy B. Osoby borykające się z anemią i niedoborem żelaza powinny uwzględnić ten rodzaj mąki w swojej codziennej diecie. Jest bezglutenowa, niskokaloryczna i ma właściwości antyoksydacyjne.
Mąka kokosowa
Po mąkę z miąższu orzecha kokosowego powinny sięgać osoby cierpiące na cukrzycę, insulinooporność i będące na diecie odchudzającej. Znajdziemy w niej nasycone średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe oraz znaczne ilości błonnika. Mąka kokosowa nie zawiera glutenu, usprawnia procesy metaboliczne, wykazuje właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjnie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.