1. Imbir
Ta korzenna przyprawa jest bogata w setki fitochemikaliów, które chronią mózg przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i stresem oksydacyjnym. Badania wykazały, że imbir może poprawić funkcje poznawcze i poprawić pamięć u zdrowych osób, a także chronić przed chorobami neurodegeneracyjnymi — takimi jak choroba Alzheimera — poprzez spowolnienie procesów starzenia na poziomie komórkowym.
2. Kurkuma
Kurkumina, główny składnik aktywny złocistej kurkumy, ma właściwości neuroprotekcyjne, które pomagają zachować bystrość umysłu i wspierają zdrowie kognitywne. Kurkuma działa również przeciwzapalnie, przeciwdrobnoustrojowo, antyproliferacyjnie, przeciwnowotworowo i przeciwstarzeniowo, co czyni ją potężnym narzędziem w walce z chorobami neurodegeneracyjnymi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Badania wykazały, że kurkumina zwiększa poziom hormonu wzrostu BDNF, którego poziom jest obniżony u pacjentów z chorobą Alzheimera.
3. Cynamon
Ta przyprawa wspomaga uczenie się i tworzenie nowych wspomnień, pomagając neuronom w tworzeniu nowych połączeń. Jest też bogata w przeciwutleniacze, które zapobiegają gromadzeniu się w mózgu białek mających związek z chorobami takimi jak alzheimer i parkinson.
Co więcej, cynamon poprawia wrażliwość mózgu na insulinę, co jest kluczowe dla utrzymania zdrowych funkcji kognitywnych. Spróbuj posypać nim poranną kawę, a twój mózg z pewnością ci podziękuje.
4. Czarny pieprz
Badania na zwierzętach wykazały, że ekstrakt z czarnego pieprzu poprawia objawy zwyrodnieniowych chorób mózgu. Czarny pieprz kryje w sobie bowiem piperynę – związek, który poprawia pamięć i zmniejsza tworzenie się płytek amyloidowych w mózgu.
Dzięki swoim przeciwutleniającym właściwościom pieprz może również chronić komórki mózgowe przed uszkodzeniami, a także wspierać funkcje poznawcze. Regularne dodawanie go do potraw może więc przynieść korzyści w postaci lepszej kondycji neurologicznej i mniejszego ryzyka chorób neurodegeneracyjnych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.