Nalewka z czosnku
Czosnek to bez wątpienia jeden z najsilniej działających naturalnych antybiotyków. Znajdziemy w nim m.in. witaminy A i C, witaminy z grupy B, wapń, magnez czy potas. Po zgnieceniu ząbka czosnku uaktywnia się allicyna, który jest silnym antyoksydantem. Cenne substancje obecne w tym popularnym dodatku do potraw zwiększają odporność, działają przeciwzapalnie, a także pomagają obniżyć zbyt wysoki poziom złego cholesterolu LDL we krwi.
Zobacz także: Nalewka na nadciśnienie. Liście zbieraj przed południem
Żeby w pełni wykorzystać prozdrowotne właściwości czosnku, warto przyrządzić prozdrowotny trunek nazywany "tybetańską nalewką długowieczności". W tym celu po obraniu trzech główek czosnku przeciskamy je przez praskę lub ścieramy na tarce, wrzucamy do słoika i zalewamy dwiema szklankami spirytusu. Szklany pojemnik zakręcamy i zostawiamy na pięć dni. Po upływie tego czasu miksturę należy odcedzić za pomocą gazy i sitka, a następnie przelać do butelek i odstawić na 10 dni. Jeden kieliszek mikstury pijemy przed kolacją. Tyle wystarczy, by zaprowadzić porządek w tętnicach, wymieść złogi i ochronić się przed miażdżycą.
Nalewka z czarnej porzeczki
Czarna porzeczka ma w sobie substancje obniżające cholesterol i regulujące poziom cukru w krwiobiegu. Poza tym ten smaczny owoc pomaga zwalczyć objawy migreny, ból gardła, dolegliwości ze strony układu oddechowego i problemy trawienne. Żeby poprawić swoją kondycję zdrowotną i zmniejszyć ryzyko poważnych dolegliwości, warto sięgnąć po nalewkę z czarnej porzeczki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...
Na początek kilogram owoców zasypujemy połową kilograma cukru i odstawiamy na 5-6 tygodni. Kiedy sfermentują, sok przecedzamy i wlewamy do niego pół litra spirytusu. Nalewkę przelewamy do butelek i odstawiamy w zimne i chłodne miejsce. Po pół roku możemy w pełni korzystać z jej prozdrowotnych właściwości.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.