Przepis na nalewkę z jemioły
Składniki:
- 60 g świeżej jemioły,
- 1 litr alkoholu (czerwone wino wytrawne lub alkohol o mocy 20-35 procent).
Najpierw ziele jemioły umieszczamy w słoju, a potem zalewamy alkoholem. Jemiołę najlepiej zbierać w okresie od lutego do kwietnia. Szklany pojemnik należy zakręcić i odstawić na dwa tygodnie w ciepłe, ale nienasłonecznione miejsce. Co jakiś czas potrząsamy słoikiem. Po upływie 14 dni dokładnie przecedzamy miksturę, przelewamy do butelek i wstawiamy do lodówki. Zalecana dawka to 25 ml dziennie. Jeżeli użyliśmy mocniejszego alkoholu, pijemy 5-10 ml nalewki.
Czytaj też: Lekarka jest pewna. W ten sposób "karmimy" raka
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Właściwości domowej mikstury
W jemiole znajdziemy m.in.: acetylocholinę, tyraminę, flawonoidy, alkaloidy, kwas kawowy i gentyzynowy, lektyny glikoproteinowe, terpenoidy, sterole i syringinę. Dzięki zawartości wielu cennych substancji domowy preparat przygotowany na bazie tej rośliny podnosi odporność na wirusowe i bakteryjne infekcje, usprawnia trawienie, uspokaja i stymuluje proces przemiany materii. Poza tym wykazuje właściwości przeciwzapalne, moczopędne, żółciopędne i rozkurczowe. Po ten trunek powinny regularnie sięgać osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze, przeziębienie, grypę, zapalenie oskrzeli i astmę oskrzelową.
Ponadto jemioła pomaga zachować równowagę gospodarki lipidowej. Obniża zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu LDL w krwiobiegu, który przyczynia się do występowania zmian miażdżycowych, udaru mózgu i zawału serca. Obecne w niej przeciwutleniacze spowalniają naturalny proces starzenia się organizmu, a także chronią nas przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i rozwojem komórek nowotworowych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.