Sposób przygotowania listkówki z liści czarnej porzeczki
Na początek, przed południem zrywamy zdrowe i jędrne liści czarnej porzeczki. Następnie należy je opłukać, wysuszyć i wrzucić do słoja. Liści nie upychamy, tylko wypełniamy nimi luźno cały pojemnik. Do macerowania będziemy potrzebowali alkoholu 40-procentowego. Może być to wódka lub rozrobiony z wodą czysty spirytus. Słoik zakręcamy i na trzy tygodnie stawiamy w ciemne miejsce, np. w szafce kuchennej. Po upływie tego czasu odcedzamy miksturę i przelewamy do butelki. Do każdego litra nalewki dodajemy łyżkę świeżo wyciśniętego soku z cytryny.
Czytaj także: Uważaj. Objaw ostrzega, że nerki są zapchane złogami
Właściwości nalewki z liści czarnej porzeczki
W liściach porzeczki znajdziemy m.in.: witaminę C, witaminy z grupy B, potas, żelazo, fosfor, garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, olejki eteryczne, polisacharydy oraz kwas gamma-linolenowy. Dzięki zawartości wielu cennych substancji liście wykazują właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.
Obecne w nich przeciwutleniacze, chronią nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, spowalniają proces starzenia i zmniejszają ryzyko nowotworów. Domowe preparaty na bazie liści z czarnej porzeczki podnoszą odporność, łagodzą objawy grypy i przeziębienia, pomagają na stany zapalne żołądka oraz sprawdzają się przy leczeniu chorób reumatycznych, alergii i migreny. Poza tym oczyszczają nasze ciało z toksyn, usprawniają pracę układu pokarmowego, oddechowego i sercowo-naczyniowego, a także działają pozytywnie na nerki, wątrobę, trzustkę i śledzionę. Nalewka z liści czarnej porzeczki to naturalne remedium na wysokie ciśnienie.
Czytaj także: Nigdy nie pakuj w nią kanapek. Powód cię przerazi
Liście czarnej porzeczki można również wykorzystać do kiszenia marynat, smażenia konfitur i dżemów lub dodać do lodów i galaretek. Możemy z nich też przyrządzić leczniczy napar lub stosować jako okład na ugryzienia przez owady.
Czytaj także: Sezonowe cudo. Na organizm działa jak odtrutka