Sansewieria, którą wiele osób zna również jako wężownicę lub język teściowej jest pochodzącym z zachodniej Afryki wieloletnim sukulentem.
Czytaj także: Pierwszy objaw cukrzycy. Pojawia się najwcześniej
Roślinę można łatwo rozpoznać po długich ciemnozielonych liściach przypominających z wyglądu miecze. Wężownica świetnie sprawdza się w mieszkaniu jako element dekoracyjny i jest łatwa w uprawie.
Nie wymaga dużej ilości wody i światła, ale lubi nasłonecznione miejsca.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie powinno się jej przesadzać, sadzić w ogrodzie, stawiać na balkonie, zbyt często podlewać i trzymać w pomieszczeniu o temperaturze niższej niż 15 stopni Celsjusza.
Poza atrakcyjnym wyglądem sansewieria posiada również właściwości zdrowotne, dlatego warto postawić ją w sypialni, ponieważ ułatwia zasypianie i poprawia jakość nocnego odpoczynku.
Przetwarza dwutlenek węgla w tlen, utrzymuje wilgotność powietrza na właściwym poziomie i eliminuje z niego szkodliwe dla zdrowia związki.
Po wykonaniu badań mających na celu analizę sposobu oczyszczania i filtrowania powietrza na stacjach kosmicznych - naukowcy z NASA umieścili ją na liście 18 roślin wykazujących najsilniejsze działanie oczyszczające.
Poza tym wężownica rozkłada toksyczny formaldehyd, który powoduje trudności z oddychaniem, bezsenność, bóle głowy i osłabia odporność.
Jest w stanie poradzić sobie także z benzenem obecnym w klejach i lakierach, którego zbyt wysokie stężenie może zaburzać prawidłową pracę serca, wywoływać zawroty głowy, obniżać nastrój i zwiększać ryzyko rozwoju komórek nowotworowych w naszym organizmie.
Usuwa również inne toksyny z naszego najbliższego otoczenia, takie jak ksylen, trichloroetylen i toluen.
Czytaj także: Pozwala cofnąć chorobę. Wątroba natychmiast odżyje
Sansewieria jest polecana szczególnie osobom cierpiącym na alergię. Koniecznie powinny wstawić ją do swojej sypialni również ci, którzy mieszkają przy ruchliwej ulicy. Inne rośliny doniczkowe nawilżające i oczyszczające powietrze, to m.in.: aloes zwyczajny, skrzydłokwiat, bluszcz pospolity i zielistka Sternberga.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.