Słodzone napoje gazowane
Ten produkt nie powinien nikogo zaskoczyć. Słodzone napoje gazowane to nie tylko bomba kaloryczna pełna cukru. To także źródło chemicznych konserwantów, sztucznych barwników i polepszaczy smaku, które często są przyczyną stanów zapalnych rozwijających się w naszym organizmie.
Według naukowców z Uniwersytetu Harvarda ich regularne spożywanie może zwiększać ryzyko rozwoju schorzeń artretycznych. Wyniki badań opublikowanych w "Journal of the American Medical Association" jasno wskazują, że u kobiet sięgających po tego typu napoje ryzyko podagry wzrasta aż o 79 proc. Warto podkreślić, że otrzymane wyniki badań były niezależne, m.in. od masy ciała, wieku czy zażywanych leków uczestników badania.
Czytaj także: Choroba stawów. Reumatolog obala największy mit
Pomidory
O właściwościach prozdrowotnych tych warzyw można pisać bez końca. Nie są one jednak dobre dla każdego. Osoby zmagające się z zapaleniem stawów powinny uważać i zdecydowanie ograniczyć ich spożywanie. Te smaczne warzywa są odpowiedzialne za wzrost stężenia kwasu moczowego we krwi.
Gdy w naszym organizmie ilość tego związku jest za wysoka i nie może ulec rozpuszczeniu, zaczyna się krystalizować. Kryształki (moczany) odkładają się w naszych stawach i tkankach okołostawowych, powodując stan zapalny. Uważać należy również na produkty zawierające puryny. Znajdziemy je, np. w tłustych rybach, herbacie, czekoladzie, podrobach czy pasztetach.
Oleje roślinne
Kwasy omega-6 znajdujące się w olejach roślinnych mogą nasilać dolegliwości bólowe, gdyż wykazują działanie prozapalne. Ostrożne powinny być zwłaszcza osoby chorujące na reumatoidalne zapalenie stawów.
Z diety chorego warto wyeliminować olej sojowy, sezamowy, słonecznikowy czy kukurydziany. Zalecane jest zmniejszenie podaży kwasów omega-6 przy jednoczesnym zwiększeniu kwasów omega-3 w codziennym jadłospisie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.