Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Naszpikowane cholesterolem. Powoli wyniszczają serce

0

Za wysoki poziom złego cholesterolu LDL w organizmie zwiększa ryzyko poważnych chorób takich jak zawał serca czy udar mózgu. Dowiedz się, jakie są główne przyczyny zbyt dużego stężenia cholesterolu we krwi i co zrobić, żeby tego uniknąć.

Naszpikowane cholesterolem. Powoli wyniszczają serce
(Getty Images)

Uwarunkowania genetyczne

Jedną z przyczyn zbyt wysokiego cholesterolu mogą być uwarunkowania genetyczne. Jeżeli w naszej rodzinie odnotowano przypadki zaburzeń lipidowych spowodowanych hipercholesterolemią, to znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, takich jak miażdżyca, choroba wieńcowa czy zawał serca.

Brak aktywności fizycznej

Niska aktywność fizyczna sprzyja nadwadze i otyłości, a także przyczynia się do zwiększenia stężenia trójglicerydów i złego cholesterolu LDL we krwi. Poza tym brak ruchu ma wpływ na spadek poziomu dobrego cholesterolu HDL w organizmie.

Wiek

Im jesteśmy starsi, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia problemu z prawidłowym poziomem cholesterolu. Osoby, które przekroczyły wiek 20 lat, powinny regularnie wykonywać badania krwi, w celu sprawdzenia zawartości cholesterolu w organizmie. Niezależnie od wyników powinno się dbać o właściwy sposób odżywiania.

Odpowiednia dieta

Bardzo istotną rolę w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu odgrywa nasz codzienny jadłospis. Szczególnie szkodliwe są fast foody, potrawy smażone w głębokim tłuszczu i produkty pochodzenia zwierzęcego, w których znajdziemy duże ilości tłuszczów nasyconych.

Regularne spożywanie produktów bogatych w utwardzone oleje roślinne, czyli tłuszcze trans, także podnosi stężenie złego cholesterolu LDL, przez co powoli wyniszcza nasze serce. Możemy do nich zaliczyć margarynę, oleje do smażenia, gotowe dania w proszku, chipsy oraz wyroby cukiernicze.

Żeby uniknąć wysokiego cholesterolu we krwi, należy ograniczyć jedzenie tego typu żywności i włączyć do codziennego menu większą ilość warzyw i owoców.

Palenie papierosów

O tym, że papierosy są szkodliwe, nie trzeba już nikogo uświadamiać. Nałóg nie tylko wyniszcza płuca, ale także uszkadza naczynia krwionośne i podnosi ryzyko powstawania zakrzepów, co w rezultacie prowadzi do miażdżycy. Dym tytoniowy wpływa negatywnie na właściwy poziom dobrego i złego cholesterolu, co przyczynia się do chorób sercowo-naczyniowych.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić