Niezdrowy tryb życia może prowadzić do pojawienia się w naszym organizmie szkodliwych dla zdrowia złogów jelitowych.
Resztki produktów przemiany materii, które zalegają w przewodzie pokarmowym, mogą wywoływać takie dolegliwości jak bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia, złe samopoczucie czy wrażenie ciężkości w brzuchu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Poza tym, zwiększają ryzyko rozwoju stanu zapalnego jelit, nowotworu jelita grubego, hemoroidów czy uchyłków.
Żeby uniknąć poważnych problemów zdrowotnych i oczyścić jelita należy wypijać w ciągu dnia odpowiednią ilość płynów (ok. 2 litry) i tuż po przebudzeniu pić szklankę letniej przegotowanej wody.
Zdaniem ekspertów, przed spożyciem pierwszego posiłku warto również regularnie sięgać po 5-6 sztuk suszonych śliwek, daktyli, moreli czy rodzynek. Znajdziemy w nich 3,5 razy więcej cennego błonnika niż w świeżych owocach.
Czytaj także: Usuwa złogi z jelit. Chroni przed miażdżycą i zawałem
Włókno pokarmowe przyspiesza perystaltykę jelit i jak miotła wymiata z nich złogi pokarmowe, łagodząc przy tym zaparcia.
Kolejnym produktem, który warto włączyć do swojej diety, jest babka plesznik. Nasiona tej rośliny są bogatym źródłem błonnika celulozowego, co sprawia, że usprawniają procesy trawienne, pomagają usunąć toksyny z organizmu i redukują objawy dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Żeby w pełni skorzystać z ich dobroczynnego działania, wystarczy zalać je wodą.
Powstałą w ten sposób miksturę o żelowej konsystencji można dodać do owsianki lub pełnoziarnistych płatków śniadaniowych.
Chcąc wzmocnić kondycję naszych jelit, powinniśmy również unikać siedzącego trybu życia i zadbać o regularną aktywność fizyczną.
Poza tym należy zrezygnować z nocnego podjadania, jedzenia zbyt obfitych potraw oraz wysokoprzetworzonej żywności. Warto również pamiętać, aby ostatni posiłek w ciągu dnia spożywać najpóźniej 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.