W rumianku znajdziemy wiele cennych elementów takich jak witamina C, sole mineralne, fitosterole, kwasy fenolowe, garbniki i flawonoidy. To właśnie te ostatnie sprawiają, że preparaty na bazie tej rośliny pomagają na różnego rodzaju dolegliwości.
Związki flawonowe obecne w rumianku łączą się z receptorami benzodiazepinowymi w naszym mózgu, co sprawia, że herbata rumiankowa działa uspokajająco. Wywar z rumianku nie tylko pomaga spokojnie zasnąć, ale również poprawia samopoczucie i koi nerwy w sytuacjach stresowych.
To nie koniec listy zalet jakie posiada naparu z suszonych kwiatów rumianku. Pijąc herbatę rumiankową, pozbędziemy się problemów związanych z układem trawiennym. Poleca się ją osobom, które skarżą się na nudności, wzdęcia, zapalenie jelit oraz skurcze i stan zapalny żołądka. Tym leczniczym wywarem można też płukać jamę ustną, żeby pozbyć się stanów zapalnych.
Czytaj też: Mało znany produkt. Włącz do diety
Ze względu na właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, rumianek z powodzeniem można stosować także zewnętrznie. Okład z rumianku pomaga w leczeniu oparzeń, wolno gojących się ran, owrzodzeń, wykwitów skórnych, hemoroidów, żylaków odbytu, odleżyn, a także ropnego i alergicznego zapalenia spojówek. Poza tym ekstrakt z tej leczniczej rośliny często występuje w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów.
Czytaj też: To groźny niedobór. Objawy pojawiają się nocą
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.