Badania nad czynnikami zwiększającymi ryzyko udaru mózgu ukazały się w "British Medical Journal". Ich autorzy dowodzą, że do najbardziej narażonych należą kobiety, które mają za sobą historię co najmniej jednego poronienia.
Udar mózgu – te kobiety są na niego bardziej narażone
Jak podkreślają autorzy badania, wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że problemy doświadczane w trakcie ciąży stanowią ważny wskaźnik, z jakimi dolegliwościami będą mogły borykać się w przyszłości. Tymczasem statystyki odnośnie do udaru mózgu okazały się nieubłagane bez względu na szerokość geograficzną.
Przeczytaj także: Atakuje właśnie latem. Nie lekceważ tych dolegliwości
W toku prac przeanalizowano statystyki dotyczące problemów zdrowotnych aż 618 851 kobiet. Pacjentki wzięły udział w ośmiu oddzielnych testach, prowadzonych w Australii, Chinach, Japonii, Holandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.
Przeczytaj także: Decyzja zapadła. Zmiany na liście leków refundowanych
Pacjentki miały od 32 do 73 lat, kiedy po raz pierwszy wzięły udział w testach. Ich stan zdrowia był monitorowany przez kolejne 11 lat, na przestrzeni których 2,8 proc. (9265) przeszło co najmniej jeden udar, który nie zakończył się zgonem, a u 0,7 proc. (4003) – ze skutkiem śmiertelnym.
Przeczytaj także: Jest gorzej niż myśleliśmy. Wstrząsające odkrycie naukowców
Te z uczestniczek badań, u których doszło do co najmniej jednego poronienia, były o 11 proc. bardziej narażone na udar niezakończony śmiercią i o 17 proc. na zgon w wyniku udaru niż pacjentki bez takiej historii medycznej. Ryzyko staje się wyższe z każdą kolejną utratą ciąży. Takie problemy medyczne są spowodowane rozszerzaniem się i blokowaniem naczyń krwionośnych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.