Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Naukowcy biją na alarm. Już nawet jedno na troje dzieci jest krótkowidzem

5

Badania jasno pokazują, że wzrok dzieci ulega pogorszeniu i to na całym świecie. Już teraz jedno na troje dzieci jest krótkowzroczne, lub ma problemy z wyraźnym postrzeganiem przedmiotów w oddali. Cały proces jeszcze pogorszyła pandemia COVID-19, w czasie której dzieci przez większość czasu siedziały w domach, przed ekranami.

Naukowcy biją na alarm. Już nawet jedno na troje dzieci jest krótkowidzem
Wzrok utkwiony w książkach czy ekranach stopniowo się pogarsza (Pixabay)

Krótkowzroczność, określana mianem miopii, do 2050 r. dosięgnie milionów dzieci na całym świecie. Najwięcej, bo aż 85 proc. dzieci ma takie problemy w Japonii, w Korei Południowej 73 proc. a w Chinach i Rosji po 40 proc.

Po drugiej stronie zestawienia są Paragwaj i Uganda, gdzie ten problem dotyka zaledwie 1 proc. dzieci w społeczeństwie. W USA, Irlandii i Wielkiej Brytanii jest już to ok. 15 proc.

Badanie opublikowane w British Journal of Ophthalmology objęło ponad pięć milionów dzieci i nastolatków z 50 krajów na wszystkich sześciu kontynentach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zapytaliśmy o znaczenie zbiórki dla powodzian. "To obowiązek każdego obywatela"

Ich obliczenia wykazały, że krótkowzroczność potroiła się między 1990 a 2023 rokiem - wzrastając do 36%. Naukowcy twierdzą, że wzrost ten był "szczególnie zauważalny" po pandemii Covid.

Zaczyna się w podstawówce

Krótkowzroczność, zwana miopią, zaczyna się zazwyczaj w szkole podstawowej i pogarsza się do ok. 20 roku życia - do tego czasu rosną ludzkie oczy.

Czynnikami przyczyniającymi się do krótkowzroczności jest genetyka po rodzicach, ale też wczesny wiek rozpoczęcia edukacji. Tak dzieje się chociażby w Singapurze i Hongkongu. Z badań wynika, że im później dzieci są zmuszone skupiać wzrok na książkach i ekranach, tym lepiej dla ich wzroku.

W Afryce, gdzie naukę w szkole rozpoczyna się w wieku sześciu do ośmiu lat, krótkowzroczność jest siedem razy mniej powszechna niż w Azji. Badania przewidują, że do 2050 r. schorzenie to może dotknąć ponad połowę nastolatków na całym świecie.

Na pogarszanie się wzroku bardziej narażone są dziewczęta i młode kobiety - badania pokazują, że w miarę dorastania spędzają mniej czasu na zajęciach na świeżym powietrzu.

Prawdopodobnie do 2050 r. Azja będzie miała najwyższe poziomy w porównaniu ze wszystkimi innymi kontynentami, z blisko 69 proc. krótkowzrocznością, kraje rozwijające się mogą również osiągnąć 40 proc., twierdzą naukowcy.

Krótkowzroczność - jak chronić dzieci?

Naukowcy zalecają, żeby dzieci w wieku od siedmiu do dziewięciu lat spędzały przynajmniej dwie godziny dziennie na zewnątrz.

Rodzice dzieci w tym wieku powinni też zabierać je na regularne badanie wzroku i pamiętać, że krótkowzroczność jest dziedziczna. Okulary czy soczewki jej nie wyleczą, mogą jedynie skorygować wadę.

Autor: EWS
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić