lekki deszcz
Warszawa
18°

Naukowcy biją na alarm. Już nawet jedno na troje dzieci jest krótkowidzem

5

Badania jasno pokazują, że wzrok dzieci ulega pogorszeniu i to na całym świecie. Już teraz jedno na troje dzieci jest krótkowzroczne, lub ma problemy z wyraźnym postrzeganiem przedmiotów w oddali. Cały proces jeszcze pogorszyła pandemia COVID-19, w czasie której dzieci przez większość czasu siedziały w domach, przed ekranami.

Naukowcy biją na alarm. Już nawet jedno na troje dzieci jest krótkowidzem
Wzrok utkwiony w książkach czy ekranach stopniowo się pogarsza (Pixabay)

Krótkowzroczność, określana mianem miopii, do 2050 r. dosięgnie milionów dzieci na całym świecie. Najwięcej, bo aż 85 proc. dzieci ma takie problemy w Japonii, w Korei Południowej 73 proc. a w Chinach i Rosji po 40 proc.

Po drugiej stronie zestawienia są Paragwaj i Uganda, gdzie ten problem dotyka zaledwie 1 proc. dzieci w społeczeństwie. W USA, Irlandii i Wielkiej Brytanii jest już to ok. 15 proc.

Badanie opublikowane w British Journal of Ophthalmology objęło ponad pięć milionów dzieci i nastolatków z 50 krajów na wszystkich sześciu kontynentach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zapytaliśmy o znaczenie zbiórki dla powodzian. "To obowiązek każdego obywatela"

Ich obliczenia wykazały, że krótkowzroczność potroiła się między 1990 a 2023 rokiem - wzrastając do 36%. Naukowcy twierdzą, że wzrost ten był "szczególnie zauważalny" po pandemii Covid.

Zaczyna się w podstawówce

Krótkowzroczność, zwana miopią, zaczyna się zazwyczaj w szkole podstawowej i pogarsza się do ok. 20 roku życia - do tego czasu rosną ludzkie oczy.

Czynnikami przyczyniającymi się do krótkowzroczności jest genetyka po rodzicach, ale też wczesny wiek rozpoczęcia edukacji. Tak dzieje się chociażby w Singapurze i Hongkongu. Z badań wynika, że im później dzieci są zmuszone skupiać wzrok na książkach i ekranach, tym lepiej dla ich wzroku.

W Afryce, gdzie naukę w szkole rozpoczyna się w wieku sześciu do ośmiu lat, krótkowzroczność jest siedem razy mniej powszechna niż w Azji. Badania przewidują, że do 2050 r. schorzenie to może dotknąć ponad połowę nastolatków na całym świecie.

Na pogarszanie się wzroku bardziej narażone są dziewczęta i młode kobiety - badania pokazują, że w miarę dorastania spędzają mniej czasu na zajęciach na świeżym powietrzu.

Prawdopodobnie do 2050 r. Azja będzie miała najwyższe poziomy w porównaniu ze wszystkimi innymi kontynentami, z blisko 69 proc. krótkowzrocznością, kraje rozwijające się mogą również osiągnąć 40 proc., twierdzą naukowcy.

Krótkowzroczność - jak chronić dzieci?

Naukowcy zalecają, żeby dzieci w wieku od siedmiu do dziewięciu lat spędzały przynajmniej dwie godziny dziennie na zewnątrz.

Rodzice dzieci w tym wieku powinni też zabierać je na regularne badanie wzroku i pamiętać, że krótkowzroczność jest dziedziczna. Okulary czy soczewki jej nie wyleczą, mogą jedynie skorygować wadę.

Autor: EWS
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Fascynujące odkrycie pod Strzelcami Opolskimi. Mieszkał tu rycerz
Raport obnażył przerażające dane. Polska na czele rankingu
Napięcie w Rzymie przed pogrzebem papieża. Służby mówią o bezpieczeństwie
Jak pozbyć się mrówek z trawnika? Wykorzystaj popularne warzywo
Doniesienia z frontu. Ukraińcy podali liczbę
Matka z piekła rodem. Oszpecała córkę substancją żrącą. Jest akt oskarżenia
Koniec spokoju w pogodzie. IMGW wydał ostrzeżenia
Służył w wojsku Putina. Senegalczyk chciał dostać się do Europy
Kiedy wykopać tulipany? Wielu robi to za wcześnie
Krytykują białoruskie władze, trafiają na leczenie. Eksperci ONZ alarmują
Boli od samego patrzenia. Młody koziołek wpadł w tarapaty
Zagryzły go rekiny w Morzu Śródziemnym. Ojciec przemówił
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić