Antybiotyki wykorzystuje się do zwalczania przeróżnych zakażeń bakteryjnych. Zazwyczaj przyjmuje się je bardzo krótko. Niektóre schorzenia wymagają jednak długotrwałego brania antybiotyków.
Chodzi m.in. o zapalenie płuc, układu moczowego czy trądzik. Co prawda antybiotyki niejednokrotnie potrafią wyciągać człowieka z poważnych perturbacji zdrowotnych, to mają też negatywne strony.
Radio ZET spostrzega, że najnowsze badanie wykazało, że długotrwałe stosowanie tych specyfików przez kobiety w średnim wieku niesie za sobą zwiększone ryzyko pogorszenia zdolności poznawczych w następnych latach.
Takie wnioski uzyskali naukowcy z kilku amerykańskich uczelni. Przebadali oni 15 tysięcy kobiet. Średnia ich wieku w momencie rozpoczęcia badania wynosiła 54 lata.
Antybiotyki a mózg. Eksperci dzielą się wnioskami
Wyniki eksploracji wskazują na związek między stosowaniem antybiotyków i pogorszeniem funkcji poznawczych. Naukowcy idą jednak krok dalej i sygnalizują, że przyczyną problemów z mózgiem mogą być zmiany w mikrobiomie, również spowodowane długotrwałym przyjmowaniem antybiotyków.
Na tym nie koniec. Radio ZET zwraca uwagę również na to, iż stosowanie antybiotyków we wczesnym dzieciństwie może mieć negatywny wpływ na funkcje poznawcze nawet 11 lat później!
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.