Mateusz Domański
Mateusz Domański| 
aktualizacja 

Naukowcy obalają mit dotyczący picia alkoholu. "Jednak nie"

146

Autorzy najnowszych badań przekazali, iż "twierdzenie, że umiarkowane picie jest zdrowe i wydłuża życie, to wynik źle przeprowadzonych badań". Jednocześnie podkreślili, że "alkohol stwarza wyłącznie zagrożenia".

Naukowcy obalają mit dotyczący picia alkoholu. "Jednak nie"
Naukowcy: umiarkowane picie jednak nie przedłuża życia (Adobe Stock)

Większość ludzi przynajmniej raz w swoim życiu usłyszała, że umiarkowana konsumpcja alkoholu wspiera zdrowie. Jest to jednak tylko szkodliwy mit. Takimi wnioskami podzielili się naukowcy z kanadyjskiego University of Victoria.

Przemawiające za tym twierdzeniem badania skupiały się głównie na starszych osobach i nie brały pod uwagę związanych z piciem nawyków działających przez całe życie. Osoby pijące w umiarkowany sposób porównywane były do abstynentów i osób pijących okazyjnie - grup obejmujących niektórych starszych ludzi, którzy rzucili alkohol lub ograniczyli jego spożycie ze względu na różne problemy zdrowotne - powiedział dr Tim Stockwell, autor publikacji, która ukazała się na łamach "Journal of Studies on Alcohol and Drugs".

Jednocześnie zauważył, że "w takim porównaniu osoby utrzymujące picie wyglądały na dużo zdrowsze".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Oblężenie polskiego kurortu. Rzeka ludzi na deptaku

Ekspert i jego zespół przeanalizowali ponad sto badań, w których przez dłuższy czas uczestników obserwowano i sprawdzano wpływ alkoholu na długość życia. Wyniki faktycznie pozwalały sądzić, że lekkie i umiarkowane picie średnio o 14 proc. zmniejszało ryzyko śmierci w uwzględnionych okresach.

Gdy jednak naukowcy mocniej zagłębili się w temat, wiele się zmieniło. Wybrane badania, te wyższej jakości, uwzględniały bowiem młodsze osoby i wykluczały te, które prędzej spożywały alkohol. Osoby pijące okazyjnie nie były zaś w tych badaniach nazywane abstynentami. Na związek umiarkowanego picia z dłuższym życiem wskazywały prace uznane przez autorów analizy za gorszej jakości.

Korzyści zdrowotne widać, kiedy spojrzy się na najsłabsze badania - podkreślił dr Stockwel.

Naukowcy dzielą się wnioskami ws. spożywania alkoholu

"Pogląd, że umiarkowane picie prowadzi do dłuższego, zdrowszego życia, sięga dekad wstecz" - przypominają naukowcy.

Wskazano jednocześnie na tzw. francuski paradoks. To idea spopularyzowana w latach 90. Mówi ona o tym, że czerwone wino przyczynia się do tego, że Francuzi cieszą się stosunkowo niskimi wskaźnikami chorób serca, mimo bogatej w tłuszcze diety.

W rzeczywistości, jak stwierdzają badacze, umiarkowane picie prawdopodobnie nie wydłuża życia ludzi – a wręcz przeciwnie, niesie ze sobą pewne potencjalne zagrożenia dla zdrowia, w tym zwiększone ryzyko niektórych nowotworów - podkreśla PAP.

Dr Stockwell zauważył zaś, że "po prostu nie ma całkowicie 'bezpiecznego' poziomu picia".

Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić