Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Naukowcy obalili mit o witaminie D. "Nie ma dawki"

0

Amerykańska organizacja zajmująca się promocją działań prewencyjnych w ochronie zdrowia podkreśla znaczenie witaminy D i wapnia dla zdrowia. Naukowcy określili jednak, że nie ma dawki, która mogłaby chronić przed złamaniami kości u seniorów po 60. roku życia.

Naukowcy obalili mit o witaminie D. "Nie ma dawki"
Nowe odkrycia USA ws. wapnia i witaminy D. (Pixabay)

Amerykańska organizacja zajmująca się promocją działań prewencyjnych w ochronie zdrowia (USPSTF) ogłosiła, że witamina D i wapń, choć ważne dla zdrowia, nie zapobiegają złamaniom kości u seniorów. Nowe rekomendacje mają zostać oficjalnie przedstawione 21 stycznia.

Witamina D i wapń odgrywają kluczową rolę w zdrowiu, wspomagając wchłanianie wapnia i wpływając korzystnie na układ immunologiczny, mózg oraz mięśnie. Jednak, jak podkreśla prof. Goutham Rao ze szpitala uniwersyteckiego w Cleveland, nie ma dowodów na to, że jakakolwiek dawka tych składników chroni przed złamaniami kości u osób po 60. roku życia. - Nie ma dawki, która dawałaby jakieś korzyści - cytuje Polska Agencja Prasowa specjalistę.

W 2018 r. USPSTF nie zalecało suplementacji witaminy D w dawce 400 jednostek dziennie oraz wapnia w ilości 1000 jednostek w profilaktyce złamań u kobiet po menopauzie. Obecnie organizacja aktualizuje swoje zalecenia, podkreślając, że nawet większe dawki nie przynoszą korzyści w kontekście złamań.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przejechał 12-latka na przystanku. Dramatyczne nagranie z Rosji

Prof. Scherri-Ann Burnett-Bowie ze szkoły medycznej na Harwardzie przypomina, że zaleca się spożycie od 600 do 800 jednostek witaminy D oraz od 700 do 1200 jednostek wapnia od pierwszego roku życia. Jednocześnie przyznaje, że spożywanie wapnia może prowadzić do powstawania kamicy nerkowej, ale przy odpowiedniej dawce ryzyko jest niewielkie.

Dr Adres Wong z Rady na Rzecz Odpowiedzialnego Żywienia zwraca uwagę, że suplementacja jest szczególnie ważna dla osób z niedoborami, zwłaszcza seniorów, którzy rzadko przebywają na słońcu i nie przestrzegają odpowiedniej diety. Obawia się, że nowe rekomendacje mogą zniechęcić do suplementacji, co pogłębi niedobory.

Prof. Rao zaleca seniorom regularne ćwiczenia fizyczne, takie jak joga, pilates i tai chi, które poprawiają równowagę. Dla osób z osteoporozą, zwiększającą ryzyko złamań, wskazane jest leczenie farmakologiczne.

Autor: MTK
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Dodaj zamiast masła. Jajecznica wyjdzie idealna
Materiały wybuchowe w paczkach. Tak Rosja planowała sabotaże
Piszą o wojskach pokojowych w Ukrainie. Oto rola Polski
11 milionów długu jednej osoby. Przerażający raport z Polski
300 euro dla rodzin wielodzietnych. Papież wprowadza świadczenie
Kolejny triumf Barcelony. Tym razem bez Lewandowskiego i Szczęsnego
"Anglik przyjechał". Dwa ronda, ten sam błąd kierowcy
Czego nie można przed ślubem? Ksiądz tłumaczy i wyjaśnia
Jan Zieliński gra dalej w deblu. Zwycięstwo w niespełna godzinę
O Helence usłyszała cała Polska. Jej dramat jeszcze się nie skończył
"Nieszczęśliwy zbieg kalendarza". Zakopane czeka na turystów
Dwa miliony opon na dnie oceanu. Fatalne skutki eksperymentu
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić