Dzięki zawartej w kawie kofeinie mamy więcej energii niezbędnej do działania. Ilość kofeiny zależy od rodzaju kawy. Jedna filiżanka może zawierać od 50 do 150 mg tej substancji. Kawa jest bogatym źródłem cennego błonnika, niacyny i przeciwutleniaczy. Poza tym picie tego napoju wspomaga pracę mózgu, zmniejsza ryzyko choroby Parkinsona i choroby Alzheimera.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Z pewnością spożywanie kawy wpływa pozytywnie na kondycję zdrowotną, ale nie jest ona produktem niezbędnym dla funkcjonowania naszego organizmu. Poza tym jej nadmierna ilość wypłukuje wapń i magnez z krwiobiegu, może też uszkodzić serce. Nie powinny jej pić osoby skarżące się na nadciśnienie i żyjące w ciągłym stresie.
Pora dnia, w której sięgamy po kawę, wpływa na jej działanie. Jest ono zależne od kortyzolu, czyli hormonu stresu. Pierwszy skok tego hormonu następuje o 8 rano, pobudzając organizm do działania. Dlatego po kawę najlepiej sięgnąć między 9:30 a 11:30. Stężenie kortyzolu podnosi się również około godziny 13:00 i 18:00. Warto pamiętać, że pobudzające właściwości kawy możemy odczuć dopiero po 30 minutach, a kofeina działa na organizm przez jakieś 2 godziny.
Kawy nie należy natomiast pić zbyt późno, ponieważ może to spowodować problemy z zasypianiem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.