Większość roślin strączkowych zawiera znaczne ilości białka, błonnika i cennych witamin. Spożywanie ich wspomaga metabolizm, obniża stężenie złego cholesterolu LDL we krwi i reguluje poziom cukru w organizmie. Według ekspertów ds. żywienia, osoby często jedzące rośliny strączkowe, tracą na wadze cztery razy więcej niż osoby, które rzadziej po nie sięgają.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Groch łuskany podobnie jak banan zawiera znaczne ilości potasu, którego niedobór może spowolnić nasz metabolizm i utrudniać odchudzanie. Z tej rośliny strączkowej możemy przyrządzić nie tylko grochówkę, ale również zrobić dip lub dodać do sałatki.
Fasola to roślina posiadająca wiele odmian. Jednym z najzdrowszych rodzajów jest czarna fasola, będąca bogatym źródłem żelaza, wapnia, fosforu, witaminy C i kwasu foliowego. Jej ziarna można użyć do przygotowania fasolki po bretońsku i sałatki. Czarną fasolę można użyć w postaci oleju lub masła do pieczenia produktów spożywczych.
Ciecierzyca pospolita czyli cieciorka jest głównym składnikiem uwielbianego przez wiele osób hummusu. Ta pochodząca z zachodniej Azji roślina zawiera witaminy A, C, witaminy z grupy B, miedź, mangan, potas, cynk i fosfor. Podobnie jak jej kuzynka fasola, świetnie sprawdza się jako składnik ciast i innego rodzaju wypieków. Mąkę z cieciorki można wykorzystać do zrobienia chleba lub naleśników. Dzięki temu potrawy te będą zawierały większą ilość cennego białka.
Soczewica również zawiera spore ilości białka. Zawiera też folian, który wspiera prace serca oraz magnez niezbędny dla zdrowia naszych kości i mięśni. Wegetarianie podkreślają, że ta roślina to doskonały zamiennik mięsa. Można ją dodać do sosu bolognese, ciastek czekoladowych lub posmarować nią pieczywo.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.