Panuje przekonanie, że regularne picie wody zapewnia optymalne nawodnienie organizmu. Zupełnie inne wnioski płyną z eksploracji przeprowadzonej na szkockim Uniwersytecie St. Andrews.
Zawsze możesz sięgnąć po szklankę wody - ale zwykła woda nie jest najlepiej nawadniającym napojem - podkreślają badacze.
Naukowcy zauważają, że woda - zarówno niegazowana, jak i gazowana - dość dobrze i szybko nawadnia organizm. Dużo lepiej z utrzymywaniem naszego nawodnienia radzą sobie jednak napoje z odrobiną cukru, tłuszczu lub białka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Nieprawdopodobny trop w sprawie Iwony Wieczorek
Autor badania prof. Ronald Maughan zauważył, że jednym z zasadniczych czynników jest objętość napoju. Im więcej go pijemy, tym szybciej zostaje wchłonięty do krwiobiegu, gdzie może rozcieńczyć płyny ustrojowe, a zarazem nawodnić organizm.
Drugi ważny czynnik dotyczy składu odżywczego napoju. Okazuje się, że mleko lepiej nawadnia organizm niż zwykła woda, ponieważ zawiera laktozę, białko i tłuszcz, które pomagają spowolnić opróżnianie żołądka i utrzymują nawodnienie przez dłuższy czas - pisze medonet.pl.
Mleko zawiera również sód. Działa on jak gąbka i zatrzymuje wodę w organizmie, co skutkuje mniejszą produkcją moczu.
Najlepiej nawadniające napoje. Ranking może zaskoczyć
Zespół badaczy z Uniwersytetu St. Andrews wziął pod lupę 13 popularnych napojów, by zweryfikować, jak nawadniają organizm człowieka w ciągu czterech godzin od spożycia. Następnie naukowcy przygotowali ranking. Uszeregowali napoje w kolejności od najlepiej nawadniających.
- Odtłuszczone mleko.
- Doustne preparaty nawadniające (podawane w przypadku zapobieganiu odwodnieniu po biegunce).
- Mleko pełnotłuste.
- Sok pomarańczowy.
- Coca-cola.
- Coca-cola dietetyczna.
- Zimna herbata.
- Gorąca herbata.
- Napoje izotoniczne.
- Woda niegazowana
- Woda gazowana.
- Piwo jasne.
- Kawa.