Jak w przypadku każdego nowotworu, przy raku jelita grubego najistotniejsze jest jak najszybsze postawienie diagnozy. Niestety objawy mogą pojawiać się dopiero na zaawansowanym etapie rozwoju choroby. Do najbardziej charakterystycznych symptomów raka okrężnicy można zaliczyć bóle brzucha, zaburzenie prawidłowego rytmu wypróżnień i obecność krwi w stolcu.
Tym objawom niekiedy towarzyszą dolegliwości takie jak: biegunki, zaparcia, wymioty, nudności, problemy z przełykaniem pokarmu, brak apetytu i zmęczenie. Tego rodzaju problemy zdrowotne można bardzo łatwo pomylić z innymi schorzeniami przewodu pokarmowego. Skurczowe bóle brzucha mogą również świadczyć o zapaleniu okrężnicy, chorobie Crohna lub pojawieniu się polipa w jelicie.
Jeżeli w kale zauważymy świeżą krew, zaczną się pojawiać długie i ciemne stolce, doświadczymy silnych bólów brzucha i nagłej zmiany wypróżnień, wówczas niezwłocznie powinniśmy udać się do lekarza. Innymi objawami, które powinny nas zaniepokoić są nagła utrata masy ciała niezwiązana ze zmianą diety czy zażywaniem leków i niedokrwistość.
Czytaj też: Mało znany produkt. Włącz do diety
Żadnego z wyżej wymienionych objawów nie wolno nam bagatelizować, szczególnie jeśli dolegliwości nie ustępują i utrzymują się przez dłuższy czas. Im szybsze rozpoznanie nowotworu okrężnicy, tym większa szansa na skuteczne wyleczenie i powrót do zdrowia. Nawet jeśli nie występują u nas żadne niepokojące objawy, warto raz na 10 lat wykonać podstawowe badanie przesiewowe, czyli kolonoskopię.
Czytaj też: To groźny niedobór. Objawy pojawiają się nocą
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.