W oleju lnianym znajdziemy nie tylko nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, ale także kwasy nasycone takie jak palmitynowy, erukowy i mirystnowy oraz fitosterole. Olej pozyskiwany z nasion lnu ma w sobie również cenne białko, witaminę A, C, E i witaminy z grupy B. Olej z lnu świetnie sprawdza się jako dodatek do surówek, koktajli owocowo-warzywnych, zimnych sosów, kanapek czy chłodnych zup.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Olej lniany watro włączyć do codziennego jadłospisu ze względu szereg walorów zdrowotnych. Poprawia działanie narządu wzroku, koncentrację, samopoczucie, a także dba o dobrą kondycję naszej skóry, włosów i paznokci. Produkt ten wspomaga również perystaltykę jelit, opóźnia procesy starzenia i pomaga obniżyć stężenie złego cholesterolu LDL we krwi. Pomaga także na łuszczycę, egzemę, toczeń, oparzenia słoneczne, trądzik różowaty i chroni przed nadciśnieniem.
Lekarze i dietetycy z całego świata polecają regularne picie oleju lnianego. Jak twierdzą, najlepiej spożywać go na czczo lub przed snem, po jednej łyżce stołowej. Olej z lnu ma specyficzny smak, który nie wszystkim odpowiada, więc można go popijać zdrowym sokiem ze świeżo wyciskanych warzyw lub owoców. Jednym z najzdrowszych jest sok pomidorowy lub marchewkowy.
Niektóry dietetycy szczególnie polecają wypicie łyżki oleju, gdy wybieramy śniadanie białkowe, np. biały ser. Wówczas odżywcze składniki obu tych produktów doskonale się uzupełniają i wspomagają swoje prozdrowotne właściwości. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również dodanie oleju lnianego do sałatki.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.