Kreatyna: nie tylko dla sportowców
Kreatyna to naturalna substancja występująca w naszym organizmie. Jest ważna dla produkcji energii i popularna wśród sportowców, którzy suplementując ją, zwiększają swoją siłę mięśniową i wytrzymałość oraz wspierają regenerację organizmu po wysiłku.
Z tej roli kreatyna jest powszechnie znana, ale dr Robert Love podkreśla, że stosowanie kreatyny w formie suplementu jest korzystne zarówno dla ciała, jak i dla umysłu. Tymczasem nie wszyscy wiedzą, że kreatyna doskonale wpływa na mózg!
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kreatyna wspiera mózg
Wyniki podwójnie ślepego badania kontrolowanego placebo, w którym dorosłym uczestnikom podawano pięć gramów kreatyny dziennie przez sześć tygodni, dowiodły, że przyjmowanie tego suplementu przynosi znaczącą poprawę w zakresie działania mózgu.
Suplementacja kreatyną poprawiła u badanych niektóre aspekty funkcji poznawczych - zwłaszcza w obszarach wymagających szybkiego przetwarzania informacji i zadań na pamięć roboczą. Jej działanie okazuje się szczególnie korzystne w okresach zwiększonego wysiłku umysłowego lub w sytuacjach, gdy poziom energii w jest zmniejszony (na przykład z powodu braku snu).
Oznacza to, że kreatyna jest potężnym narzędziem dla optymalizacji funkcji mózgu.
- To najbardziej niedoceniany suplement dla mózgu - powiedział dr Robert Love na TikToku, przyznając, że sam nie stroni od stosowania kreatyny, zwłaszcza kiedy odczuwa tzw. "mgłę mózgową" lub potrzebuje szybko zregenerować swoje siły po intensywnym wysiłku fizycznym. Jego osobiste doświadczenia z suplementacją kreatyną potwierdzają zatem jej pozytywny wpływ na fizyczną i mentalną sprawność.
Dostępność kreatyny
Niewątpliwymi atutami kreatyny są jej dostępność oraz przystępna cena. W obliczu rosnącej świadomości na temat znaczenia dbałości o zdrowie mózgu, kreatyna wyłania się więc jako prosty i dostępny sposób na wspieranie funkcji kognitywnych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.