Stwardnienie rozsiane (SM) to poważne schorzenie, z którym boryka się ok. 2,8 mln mieszkańców naszej planety. Jak wynika ze statystyk, na SM częściej chorują kobiety niż przedstawiciele płci męskiej.
U pacjentów z tą chorobą przewlekłą dochodzi do uszkodzenia osłonki mielinowej, która jest warstwą ochronną włókien nerwowych będących częścią ośrodkowego układu nerwowego.
Do najbardziej powszechnych symptomów SM można zaliczyć takie dolegliwości jak zaburzenie widzenia i czucia powierzchniowego, drżenie, spastyczność i niedowład kończyn, problemy z utrzymaniem równowagi, zawroty głowy i uporczywe zmęczenie. Inne objawy to zaburzenia emocjonalne i zaburzenie funkcji poznawczych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niestety pomimo ciągłego postępu medycy, obecnie nie wynaleziono skutecznego lekarstwa na stwardnienie rozsiane, jednak istnieją sposoby na spowolnienie rozwoju choroby i łagodzenie ich objawów.
W tym przypadku bardzo ważne jest wczesne postawienie jednoznacznej diagnozy i jak najszybsze wdrożenie leczenia. Poza terapią farmakologiczną podczas walki z chorobą bardzo istotną rolę odgrywa stosowanie odpowiednio dobranej diety. Podczas 75. Amerykańskiej Akademii Neurologii eksperci z Icahn School of Medicine at Mount Sinai w Nowym Jorku zabrali głos w tej sprawie.
Ich zdaniem najkorzystniejszym modelem żywieniowym dla osób chorujących na SM jest dieta śródziemnomorska powszechnie uważana za jedną z najzdrowszych na świecie. Wnioski, do których doszli amerykańscy naukowcy, zostały oparte na wynikach badań z udziałem 563 pacjentów z SM. Uczestników podzielono na trzy grupy, które różniły się między sobą pod względem codziennego jadłospisu.
Czytaj też: Pojawia się na stopach. To objaw raka płuc
Po przeprowadzeniu testów na sprawność umysłową zauważono, że osoby ściśle przestrzegające zalecenia diety śródziemnomorskiej są o 20 proc. mniej narażone na pojawienie się zaburzeń poznawczych, w porównaniu z pozostałymi uczestnikami.
Dieta śródziemnomorska jest bogata zarówno w świeże warzywa i owoce, jak i chude mięso, rośliny strączkowe, owoce morza i pełnoziarniste produkty zbożowe. Dostarcza do naszego organizmu nie tylko witaminy i cenne związki mineralne, ale również znaczne ilości przeciwutleniaczy.
Obecne w diecie śródziemnomorskiej przeciwutleniacze redukują nadmiar wolnych rodników wywołujących stres oksydacyjny, który jest jednym z czynników ryzyka rozwoju stwardnienia rozsianego.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.