Jak wynika z badań statystycznych, co roku w naszym kraju ponad 70 tys. doznaje udaru mózgu. Jednym z głównych czynników ryzyka tej niebezpiecznej choroby jest wiek pacjenta. Niestety, odnotowuje się coraz więcej sytuacji, w których osoby będące po, a nawet przed 30. rokiem życia - dostają udaru.
- Czynniki takie jak palenie tytoniu, inne używki przyspieszają u młodych udar mózgu i nie jest to niczym nadzwyczajnym, że widzimy w warunkach oddziałów neurologicznych osoby ok. 30-40. roku życia z udarem mózgu. U nich zazwyczaj występuje konstelacja kilku czynników niekorzystnych, np. palenie papierosów, antykoncepcja hormonalna u kobiet, zaburzenia lipidowe związane z nieprawidłową dietą czy nadciśnienie - podkreślił w rozmowie z WP abcZdrowie prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego prof. Konrad Rejdak.
Z kolei dr Adam Hirschfeld, neurolog z poznańskiej kliniki PsychoMedic podczas z rozmowy z WP abcZdrowie zaznaczył, że kolejnym czynnikiem ryzyka udaru mózgu jest pracoholizm. Jak stwierdził lekarz - większość młodych pacjentów z udarem czy przemijającym atakiem niedokrwiennym (TIA), którzy pojawili się na jego oddziale, bardziej martwili się o powrót do pracy niż o swoje zdrowie.
Niestety objawy niedokrwiennego udaru mózgu mogą być mało charakterystyczne, dlatego w niektórych przypadkach trudno jest rozpoznać chorobę. Lekarze do dawna ostrzegają, że przy udarze liczy się każda minuta, a czasem nawet sekunda.
Symptomy, które powinny nas zaniepokoić i skłonić o wezwania karetki pogotowia to m.in.: niedowład jednej z części ciała, opadający kącik ust, problemy z równowagą, ostre bóle i zawroty głowy, wymioty, nudności, zaburzenia mowy, trudność z pamięcią i kojarzeniem faktów oraz utrata przytomności.
Żeby zmniejszyć ryzyko pojawienie się udaru, należy przede wszystkim rzucić palenie, ograniczyć alkohol, a także pamiętać o odpowiedniej diecie, regularnej aktywności fizycznej i systematycznym wykonywaniu badań profilaktycznych, nawet będąc w młodym wieku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.