Dlaczego nogi puchną w lecie?
Podstawowym czynnikiem wpływającym na obrzęk nóg latem jest termoregulacja, czyli mechanizm regulujący temperaturę ciała.
Wysoka temperatura otoczenia prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, będącego mechanizmem służącym do ochłodzenia ciała.
Rozszerzone naczynia zwiększają przepustowość ścian naczyniowych, co może prowadzić do wydostawania się płynu z naczyń krwionośnych do przestrzeni międzykomórkowej i skutkować powstaniem obrzęku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wśród innych przyczyn puchnięcia nóg wymienić należy choroby układu krążenia i układu limfatycznego, wpływ grawitacji (długotrwałe utrzymanie pionowej pozycji ciała zwiększa ciśnienie hydrostatyczne w naczyniach żylnych kończyn dolnych) oraz zmiany hormonalne.
W przypadku częstego, długotrwałego i utrudniającego życie obrzęku, należy udać się do lekarza i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Siedem sposobów na opuchnięte nogi
Choć osoby z chorobami układu krążenia i układu limfatycznego, osoby starsze i borykające się z otyłością oraz kobiety w ciąży są na obrzęki najbardziej podatne, nogi w lecie mogą puchnąć właściwie każdemu. Jak sobie z nimi poradzić na własną rękę?
Czytaj także: Jedz, gdy żar leje się z nieba. 95 proc. to woda
Dr Łukasz Paluch podzielił się siedmioma prostymi sposobami, które mogą zniwelować opuchliznę nóg i przynieść ulgę.
- W trakcie odpoczynku unoś nogi do góry. Leżenie z nogami opartymi wysoko o ścianę może stać się elementem wieczornej rutyny — całkiem wygodnie się w takiej pozycji czyta!
- Noś odpowiednio dobrane buty — może się okazać, że letnie buty powinny być o rozmiar większe niż zimowe. Pamiętaj, że materiały również mają znaczenie i wybieraj buty z oddychających lub naturalnych materiałów.
- Zainwestuj w dobre skarpetki. Może dobrym wyborem będą skarpetki sportowe? W żadnym wypadku nie powinny podrażniać i uciskać stóp.
- W miarę możliwości schładzaj nogi w letniej wodzie z dodatkiem listków mięty lub eukaliptusa. Momentalna ulga gwarantowana!
- Masuj nogi kostkami lodu.
- Unikaj alkoholu oraz bardzo słonych i mocno przyprawionych potraw, ponieważ powodują one odwodnienie i działają niekorzystnie na stan naczyń krwionośnych. Wybierz owoce z dużą zawartością wody — np. arbuza lub truskawki.
- Unikaj ekspozycji na słonce i poparzeń słonecznych. Jeśli do nich dojdzie, stosuj maści, które je zniwelują.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.