Spędzając czas na łonie natury podczas wiosennych i letnich miesięcy, jesteśmy narażeni na spotkanie z wieloma niebezpiecznymi owadami. Najbardziej znane to pszczoły, które są jednymi z najważniejszych owadów występujących w naszym ekosystemie. Zapylają rośliny, produkują miód, pyłek kwiatowy, wosk i inne cenne produkty. Bliska kuzynka pszczoły – osa – nie cieszy się zbyt dobrą opinią. Jak się jednak okazuje, może być również bardzo pożyteczna.
Te niedoceniane owady biorą udział w zapylaniu kwiatów, a także zjadają szkodniki ogrodowe, takie jak mszyce, gąsienice i mączliki. Pomagają także usunąć padlinę ze środowiska, przenosząc ją do swojego gniazda. Wprawdzie obecność w przyrodzie zarówno pszczół, jak i os, jest bardzo potrzebna, jednak potrafią być one uciążliwe i agresywne. Na użądlenie przez te owady powinny uważać szczególnie osoby mające alergię na jad. Bliskie spotkanie z osą lub pszczołą może wywołać wstrząs anafilaktyczny, który w skrajnych przypadkach kończy się śmiercią. Żeby uchronić się przed użądleniem, możemy zastosować naturalne produkty.
Cytryna i goździki
Aby skutecznie odstraszyć nieproszone owady, przekrój cytrynę na pół i włóż do niej kilka goździków. Odstraszacz umieszczamy w swoim najbliższym otoczeniu. Jeśli po jakimś czasie zapach stanie się mniej intensywny, należy lekko ścisnąć cytrynę.
Olejek eukaliptusowy
Za zapachem olejku na bazie eukaliptusa również nie przepadają pszczoły i osy. Żeby skorzystać z jego właściwości, wystarczy nasączony nim wacik położyć na talerzyku i postawić w miejscu, gdzie aktualnie przebywamy.
Zioła
Mięta posadzona w doniczkach lub olejek miętowy sprawią, że osy i pszczoły będą nas omijać szerokim łukiem. Zapach świeżych lub suszonych pędów wrotycza pospolitego również zmniejszy ryzyko spotkania z owadami. Kolejne rośliny, które skutecznie chronią przed pszczołami i osami to tymianek oraz majeranek.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.