Zaczerwienienie skóry, świąd, wypryski, pęcherze wypełnione płynem i ból to symptomy typowe dla fotoalergii. Co ważne, często zauważamy je po jakimś czasie. Te objawy mogą bowiem pojawiać się z opóźnieniem, nawet do 24-48 godzin po ekspozycji na promienie słoneczne.
Czytaj także: Opalasz się na balkonie? Uważaj na sąsiada
Jednak na słońcu możemy być także narażeni na reakcje fototoksyczne, które występują szybciej, już w ciągu kilku minut od kontaktu z promieniami UV. Tę nadwrażliwość mogą aktywować niektóre leki, zioła czy kosmetyki. Z wielu z nich korzystamy na co dzień.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tych leków unikaj podczas ekspozycji na słońce
Przykłady leków, które mogą wchodzić w reakcję z promieniami UV obejmują: leki psychiatryczne, neurologiczne, przeciwgrzybicze, przeciwcukrzycowe, stosowane przy chorobach układu sercowo-naczyniowego oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak ibuprofen, naproksen czy ketoprofen. Lista jest więc naprawdę długa i obejmuje szereg popularnych substancji.
Problemy mogą spowodować nie tylko substancje lecznicze. Należy też uważać na herbatki ziołowe i suplementy zawierające wyciągi z roślin takich jak arcydzięgiel, seler, lubczyk, dziurawiec czy ruta zwyczajna. Natomiast wśród kosmetyków, produkty z witaminą A, kwasem pirogronowym powyżej 60 proc., kwasem glikolowym czy kwasem salicylowym powyżej 2 proc., mogą również doprowadzić do niepożądanych reakcji.
Kluczem do uniknięcia niepożądanych reakcji fototoksycznych jest dokładnie sprawdzanie etykiet wykorzystywanych przez nas specyfików. Warto upewnić się, czy dany wyrób nie jest nam w stanie zaszkodzić.
Nie wszyscy są podatni na reakcje fototoksyczne. Niektóre osoby posiadają jednak specyficzne predyspozycje genetyczne, które zwiększają ich ryzyko. To właśnie one szczególnie powinny mieć się na baczności.
Im dłużej przebywamy na słońcu, tym większe ryzyko, że u osoby podatnej i przyjmującej określone leki, reakcja fototoksyczna wystąpi i będzie ostrzejsza. Rolę tutaj odgrywają: dawka ekspozycyjna oraz czas ekspozycji. Choć kremy z filtrem SPF są wysoce skuteczne i zaleca się je wszystkim (bez względu na to czy przyjmują leki, czy nie), nie są antidotum i w przypadku stosowania pewnych leków należy kryć się przed słońcem niezależnie od stosowania kremów ochronnych – wyjaśnił w rozmowie z WP abcZdrowie lek. Bartosz Fiałek, reumatolog i popularyzator wiedzy medycznej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.