Wpływ nadciśnienia na oczy
- Nasze oczy, jak inne organy, potrzebują do życia tlenu. Tlen rozprowadza do tkanek hemoglobina, białko mieszkające sobie w czerwonych krwinkach pływających we krwi. Żeby transport tlenu działał, wśród wielu elementów ważne są m.in. przepustowe drogi, czyli nasze tętnice. Wysokie ciśnienie uszkadza tętnice, wszystkie. Bez wyjątku. Także tętnice naszej siatkówki — wyjaśniła dr Bidiuk.
Jak rozpoznać nadciśnienie po oczach?
Wpływ nadciśnienia tętniczego na oczy może być dostrzegalny podczas badania okulistycznego, chociaż nie jest to coś, co osoba bez specjalistycznego szkolenia mogłaby zauważyć gołym okiem. Ten wpływ jest związany ze stanem nazywanym retinopatią nadciśnieniową.
Retinopatia nadciśnieniowa występuje u osób z niekontrolowanym lub długotrwałym nadciśnieniem tętniczym. Wysokie ciśnienie krwi może powodować uszkodzenie naczyń krwionośnych w siatkówce oka, co prowadzi do ich zwężenia, tętniaków, krwawień lub obrzęku. W skrajnych przypadkach może prowadzić to do utraty wzroku.
Objawy retinopatii nadciśnieniowej zwykle nie są oczywiste dla osoby dotkniętej tym stanem, chyba że dojdzie do poważnego uszkodzenia wzroku.
- Charakterystyczne zmiany na siatkówce pozwalają nam rozpoznać np. ciężkie nadciśnienie tętnicze. Zwykle potrzeba czasu, żeby doszło do uszkodzenia siatkówki z powodu wysokiego ciśnienia. Ale jest taka postać nadciśnienia, tzw. złośliwa, kiedy powikłanie to, a także uszkodzenie innych narządów, jak serce, mózg, nerki mogą rozwinąć się w ciągu kilku godzin. Tak więc, dbając o prawidłowe ciśnienie, dbasz o to, żeby jak najdłużej patrzeć na świat — napisała lekarka.
Uznaje się, że ciśnienie krwi dorosłego człowieka powinno wynosić:
- do osiągnięcia 65 roku życia → 120-129/70-79 mmHg;
- od 65 do 80 roku życia → 130-139/70-79 mmHg;
- po 80 roku życia → 130-149/70-79 mm Hg.
Przekroczenie wartości pomiarów jest podstawą do stwierdzenia nadciśnienia tętniczego.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.