*Wielu mieszkańców Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji czy Holandii *uważa, że jeśli rozpoczniemy imprezę od słabszego alkoholu, a następnie sięgniemy po mocniejszy, to unikniemy kaca. Zespół naukowy z Cambridge University pod kierownictwem dra Kaia Hensela postanowił sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
W badaniu wzięło udział 90 osób, które spożywały różnego rodzaju alkohole. W jednej grupie uczestnicy pili tylko białe wino, w drugiej wino i potem piwo, natomiast w trzeciej najpierw piwo, a potem wino.
Wszystkie osoby biorące udział w eksperymencie piły te same ilości alkoholu i przebywały pod obserwacją naukowców przez cała noc, a także w dzień po imprezie. Eksperci sprawdzali, jak dane trunki wpływają na ich samopoczucie następnego dnia. Badacze obserwowali czy u uczestników nie występują dolegliwości takie jak wymioty, nadmierne pragnienie, brak apetytu, nudności oraz bóle i zawroty głowy.
Badanie potwierdziło, że kolejność spożywania alkoholu nie ma większego znaczenia dla naszej kondycji zdrowotnej. Nadmiar trunków i tak powoduje kaca. Wyniki tej analizy zostały opublikowane na łamach czasopisma medycznego ''American Journal of Clinical Nutrition''.
Prawie identyczny eksperyment naukowy przeprowadzili niemieccy naukowcy z Uniwersytetu Witten/Herdecke. Główny autor badań dr Jöran Köchling doszedł do podobnych wniosków, co brytyjscy badacze. Po raz kolejny udowodniono, że zbyt duża ilość napojów procentowych niezależnie od kolejności ich spożywania prowadzi do kaca.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl