Zapalenie pęcherza moczowego (ZUM) jest spowodowane drobnoustrojami, które dostały się do dróg moczowych. ZUM może objawiać się takimi dolegliwościami jak ból i pieczenie w okolicach cewki moczowej, częsta potrzeba oddawania moczu, parcie na pęcherz, ból w dolnej części brzucha lub w okolicy lędźwiowej, wymioty, brak apetytu i gorączka. Niezależnie od rodzaju i nasilenia objawów, infekcja układu moczowego wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia. W przeciwnym razie u pacjenta może dojść do rozwoju urosepsy, pojawienia się ropni w nerkach lub innych niebezpiecznych powikłań.
Zobacz także: Najgorsze dla stawów. Unikaj jak ognia
Żeby uniknąć infekcji dróg moczowych, należy przede wszystkim pić codziennie odpowiednią ilość wody. Dzięki temu częściej oddajemy mocz i tym samym skuteczniej pozbywamy się z dróg moczowych chorobotwórczych drobnoustrojów. Zakażenia układu moczowego mają tendencje do nawrotów. Osoba, której drogi moczowe ponownie zaatakowała infekcja, powinna regularnie spożywać suszoną żurawinę lub sok żurawinowy. Europejskie Towarzystwo Urologiczne rekomenduje preparaty na bazie żurawiny jako środki zapobiegające zapaleniu układu moczowego. Warto sięgnąć również po natkę pietruszki oraz pokrzywę, które usprawniają pracę nerek, zakwaszają mocz i hamują rozwój bakterii.
Do czynników ryzyka rozwoju stanu zapalnego w układzie moczowym możemy zaliczyć m.in. przeziębienie pęcherza, nieodpowiedni ubiór, pływanie w zanieczyszczonych zbiornikach wodnych, nieprawidłową higienę intymną, źle dobrane kosmetyki czy zbyt długą kąpiel w środkach pieniących.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.