Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że łączenie przyjmowanych przez nich preparatów medycznych z niektórymi produktami spożywczymi wpływa niekorzystnie na kondycję zdrowotną. Dotyczy to nie tylko alkoholu czy tłustych i smażonych potraw, ale również owoców bogatych w cenne dla naszego organizmu składniki. Jednym z nich jest uwielbiany przez Polaków grejpfrut.
Wyniki wielu badań naukowych potwierdzają, że osoby cierpiące na choroby przewlekłe nie powinny łączyć go z lekami. Zdaniem ekspertów substancje obecne w tym owocu obniżają aktywność enzymów CYP3A4, które odpowiadają za usuwanie większości leków z organizmu. Prowadzi to do zwolnienia ich metabolizmu i znacznego wzrostu ich stężenia, co w efekcie może zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie wątroby i serca, a także niebezpiecznie podnosić i obniżać ciśnienie krwi.
Flawonoidy (naringenina, kwercetyna) i furanokumaryny (6,7 dihydroksybergamotyna, bergapten) pozyskiwane z grejpfruta metabolizowane są przez cytochrom P-450 CYP3A4 w wątrobie. Wykazano, że doprowadzają one do zaburzeń metabolizmu określonych leków, co skutkuje wzrostem ich stężenia we krwi. W takiej sytuacji leku jest więcej, niż powinno być i wzrasta ryzyko działań niepożądanych, a co za tym idzie także poważnych konsekwencji zdrowotnych – wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie farmaceuta i propagator wiedzy medycznej Łukasz Pietrzak.
Leki, które nie powinny być łączone z grejpfrutem to: antybiotyki, glikokortykosteroidy, blokery kanału wapniowego, statyny, leki immunosupresyjne i przeciwzakrzepowe oraz benzodiazepiny.
Nasz ekspert radzi, żeby przy zażywaniu tego typu leków, nie jeść grejpfruta lub nie pić soku grejpfrutowego, przez przynajmniej cztery godziny po i cztery godziny przed zażyciem leku. W ten sposób unikniemy niepożądanych skutków zdrowotnych.
Składniki obecne w soku z grejpfruta dostarczane do organizmu regularne, mogą sprawić, że metabolizm danego leku będzie utrzymywał się dłużej. Podobnie jest z sokiem z granatu i morwy czarnej. Podczas farmakoterapii lepiej z nich zrezygnować lub ograniczyć do minimum.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.