Pomidory zawierają takie cenne dla naszego organizmu elementy jak witamina A, C, K, B6, cynk, żelazo, potas, miedź, mangan i beta-karoten. Znajdziemy w nich również likopen, który jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów. Najwięcej tego przeciwutleniacza zawierają pomidory poddane obróbce termicznej w formie przecieru, koncentratu pomidorowego lub ketchupu.
Zobacz także: Najzdrowsza odmiana pomidorów. Jedz, póki trwa sezon
Te pyszne czerwone warzywa wpływają korzystnie na pracę układu sercowo-naczyniowego, zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworów i zawału serca, opóźniają proces starzenia, niszczą wolne rodniki i stymulują produkcję kolagenu. Po pomidory powinny sięgać szczególnie pacjenci z chorobami oczu, osoby chorujące na cukrzycę, dzieci i kobiety spodziewające się dziecka. Są bogate w błonnik pokarmowy i nie zawierają zbyt dużej ilości kalorii, dlatego świetnie sprawdzają się jako składnik diety odchudzającej.
Niestety nie zawsze jedzenie pomidorów wyjdzie nam na zdrowie. Osoby, które na stałe przyjmują leki przeciwzakrzepowe, pacjenci z anemią wynikającą z niedoboru kwasu foliowego i żelaza powinni uważać na jedzenie pomidorów. Obecna w nich tanina może w nadmiarze ograniczać prawidłowe wchłanianie żelaza.
Zobacz także: Idealne przetwory na zimę. Pomidory w słoikach po fińsku
Zawartość tanin sprawia również, że spożywanie pomidorów na śniadanie nie jest dobrym pomysłem. Dotyczy to zwłaszcza osób borykających się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Jeżeli ktoś choruje na wrzody żołądka lub refluks żołądkowo-przełykowy zdecydowanie nie powinien na czczo sięgać po pomidory. Taniny mogą podnosić kwasowość w żołądku, podrażniać jego ściany i nasilać dolegliwości bólowe, odczuwanie zgagi, mdłości i uczucie pieczenia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.