Rogal świętomarciński ma w sobie bardzo dużo kalorii. W 100 gramach może mieścić się aż 500 kcal
Nasze rogale ważą ok. 250-300 g i mają ok. 1200 kcal - powiedział w rozmowie z tuwroclaw.com Paweł Wojczyński, współwłaściciel cukierni Łomżanka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Następnie wyjaśnił, co wpływa na wysoką kaloryczność tego przysmaku.
To przede wszystkim masa, która składa się z białego maku, a także półfrancuskie ciasto. Rogal jest bogaty w tłuszcze. Kaloryczny jest lukier, a także orzechy - kontynuował.
Jak "spalić" rogala świętomarcińskiego?
Aby "spalić" rogala, który ma 1200 kcal, musisz biegać przez... 2 godziny.
Alternatywne formy "spalania" tego przysmaku to 3-godzinne pływanie czy też jazda na rowerze przez 1,5 h. Potrzeba zatem sporo wysiłku, by pozbyć się takich kalorii.
Z czego składa się rogal świętomarciński?
Rogal świętomarciński to tradycyjny wypiek związany z obchodami Dnia św. Marcina, szczególnie popularny w Poznaniu i regionie Wielkopolski. Jego historia sięga XIX wieku, kiedy to jeden z miejscowych cukierników zainspirowany legendą o św. Marcinie i jego hojności postanowił stworzyć wypiek, który mógłby być rozdawany biednym.
Rogal świętomarciński składa się z ciasta półfrancuskiego (mąka pszenna, drożdże, mleko, masło, cukier, jaja) oraz nadzienia z białego maku, cukru lub miodu, orzechów (głównie migdałów), rodzynek i kandyzowanej skórki pomarańczowej, z dodatkiem wanilii lub aromatu migdałowego. Po upieczeniu jest polany lukrem i posypany posiekanymi orzechami lub migdałami.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.